Проект "Децентралізація приносить прозорість та ефективність у сфері освіти та медицини ДІЄМО/ Global Communities

Проект «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (ДІЄМО), виконується міжнародною організацією Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) спрямований на використання у громадах інструментів нагляду за коштами та ефективністю надання послуг в освіті та медицині, поліпшення співпраці мешканців та влади, залучення громадян до прийняття рішень та зниження корупційних ризиків. Метою проекту є підвищення прозорості у галузях охорони здоров’я та освіти, як двох ключових сфер, у яких громадяни особливо стурбовані поширенням корупції.

Глобал Ком’юнітіз разом з партнерами-виконавцями проекту співпрацює з 20 громадами із 13 регіонів, надаючи навчання та підтримку громадянам, засобам масової інформації та органам місцевого самоврядування з метою визначення та прийняття механізмів нагляду і залучення громадян до ефективного використання коштів в освіті та медицині. Проект поєднує навчальний компонент з менторською підтримкою, а також компонент підвищення обізнаності громадян та місцевої влади про інструменти контролю за коштами, ефективність фінансування, відповідальність кожного за прийняття рішень, взаємодію усіх зацікавлених сторін для підвищення прозорості. В рамках проекту розроблені онлайн-інструменти та методологія оцінки ефективності витрат у сфері освіти та охорони здоров’я, а також надається підтримка у впроваджені інституційних механізмів нагляду, таких як наглядові ради та групи доброчесності громад при медичних та освітніх закладах.

Виконавці проекту:

Глобал Ком’юнітіз (Global Communities) - міжнародна некомерційна організація, яка працює в тісній співпраці з місцевими громадами по всьому світу, щоб домогтися стійких змін, які покращують життя і засоби для існування вразливих груп населення. В Україні організація реалізує програму USAID в галузі демократії та державного управління "Децентралізація приносить кращі результати та ефективність" (DOBRE) для підтримки процесу реформ в галузі децентралізації та проект «Децентралізація приносить прозорість та ефективність в освіті та медицині» (ДІЄМО).

Партнери-виконавці проекту:

Громадське партнерство «За прозорі місцеві бюджети!», якою керує Одеський Комітет виборців України (Одеса КВУ), - це мережа з 19 організацій громадянського суспільства та 20 засобів масової інформації по всій Україні, чия діяльність присвячена підвищенню прозорості фінансового управління.

CASE Ukraine, консалтингова група, яка розробила унікальний бюджетний симулятор для об’єднаних громад та має великий досвід у аналізі бюджету та інструментах візуалізації соціально-економічних процесів, які роблять комплексні ідеї зрозумілими та легкозасвоюваними для громадськості.

Завдяки участі у проекті «Децентралізація приносить прозорість у сфері освіти та охорони здоров`я» (ДІЄМО), що виконується та фінансується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз, Ніжинська міська об`єднана територіальна громада отримала можливість безкоштовного виготовлення буклету «Бюджет для громадян 2019».

«Бюджет для громадян» служить інструментом прозорого використання публічних коштів, дає розуміння того, як бюджет впливає на життя кожного мешканця, пробуджує інтерес до споживання фінансової інформації. Він допомагає не тільки краще сприйняти бюджетну інформацію, але й просувати підзвітність і прозорість управління коштами громади. Кожен бюджет для громадян містить інформацію про основні доходи та пріоритетні напрямки фінансування громади, включно з витратами на школи, лікарні, послуги ЖКХ, соціальний захист населення, економічну діяльність тощо. Підготовлені робочими групами з фінансистів і представників громадськості бюджети для громадян опубліковані та поширюються під час інформаційної кампанії з підвищення бюджетної грамотності, усі охочі мешканці можуть знайомитися з виданням на офіційному сайті Ніжинської міської ради, у мережі Facebook або у закладах освіти, охорони здоров`я, управлінні соціального захисту населення та виконавчому комітеті Ніжинської міської ради.

У рамках участі Ніжинської міської ОТГ у проекті «ДІЄМО» 19 листопада відбулося нагородження переможців рейтингу бюджетної прозорості "Кришталь року-2019". Ніжинська міська об’єднана територіальна громада здобула перемогу у номінації "Найактивніша громада у прийнятті антикорупційних інструментів", а саме Ніжинська міська ОТГ прийняла «Порядок запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності депутатів Ніжинської міської ради, окремих категорій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, професійній діяльності посадових осіб виконавчого комітету Ніжинської міської ради, апарату виконавчого комітету Ніжинської міської ради» і «Порядок проведення антикорупційної експертизи нормативно-правових актів Ніжинської міської ради Чернігівської області, її виконавчого комітету, розпоряджень міського голови з основних видів діяльності».

У 11-ти номінаціях бюджетної прозорості було обрано 32 ОТГ із 106 громад-учасників. Премія «Кришталь року» та оцінка прозорості бюджету у 2019 році – це результат співпраці Програми USAID Ukraine - USAID Україна DOBRE, Програми ULEAD з Європою / ULEAD with Europe, що спільно фінансується Європейським Союзом та його державами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією та Естонією, а також громадського партнерства «За прозорі місцеві бюджети!». Оцінювання бюджетних процесів у об’єднаних територіальних громадах працює як інструмент просування бюджетної прозорості та створює умови для громадського обговорення бюджету, посилює громадський контроль над місцевими фінансами і довіру мешканців до влади.