Вилучення “військового” ПДФО: скільки найбільші міста Чернігівщини витратили на підтримку сил оборони

Підбиваючи підсумки року редакція Суспільного не могла оминути тему вилучення "військового" ПДФО з місцевих бюджетів на користь державного. Законопроєкт, ініційований Кабміном, спричинив тривалу дискусію з приводу необхідності такого кроку.

Зі слів прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, передача "військового" ПДФО поповнить державний бюджет на 25,8 млрд грн цього та на 93,7 млрд грн наступного року. Ці гроші витратять на виробництво дронів та закупівлю зброї.

Представники місцевого самоврядування говорили, що вилучення податку на користь держави, суттєво зменшить бюджети громад і позбавить місцеву владу можливості допомагати силам оборони.

Так, зі слів виконавчого директора Чернігівського відділення Асоціації міст України Миколи Силенка, через урядову ініціативу у 2024 році

Чернігівщина втратить 3,5 млрд грн:
"Якщо ми виб'ємо середній рівень – місцеве самоврядування – буде велика проблема, бо та військова частина, яка знаходиться десь умовно північніше Чернігівської області і не зможе отримати швидку допомогу від громади, а буде чекати, коли ця бюрократична машина міністерська проїде і їх забезпечить якимись потребами, це може бути проблема".
Аби дослідити, скільки найбільші міста області витратили на допомогу силам оборони, та чи співмірні ці цифри із сумами "військового" ПДФО, які ці міста отримали, Суспільне надіслало інформаційні запити до Чернігівської, Корюківської, Прилуцької, Ніжинської та Новгород-Сіверської міських рад.
У запиті ми просили вказати суми, виділені містами у 2022 та 2023 році безпосередньо на підтримку обороноздатності та/або шефську підтримку військових частин.
Згідно з відповіддю Чернігівської міської ради, у 2022 році місцевий бюджет отримав 774 млн грн "військового" ПДФО. Водночас на підтримку сил оборони обласний центр виділив 106,4 млн грн (це 3,6% від загального обсягу виконаних видатків; або ж 21,7% бюджету розвитку) та 13,7% від "військового" ПДФО. У відповіді йдеться, що гроші спрямовувались на підтримку обороноздатності, шефську підтримку військових частин, облаштування лінії захисту, придбання матеріальних цінностей для військових підрозділів ЗСУ та/або ТрО.
За дев’ять місяців 2023 року Чернігів отримав 504,7 млн грн "військового" ПДФО. На підтримку обороноздатності міськрада передбачила 165,8 млн грн (це 3,9% затвердженого обсягу видатків на 2023 рік; або ж 12,4% від бюджету розвитку). Таким чином, у цьому році на підтримку сил оборони запланували 32,8% від надходжень з "військового" ПДФО. З відповіді вбачається, що крім перелічених вище напрямків до цієї суми додали одноразову матеріальну допомогу родинам загиблих захисників.

Корюківка
У 2022 році Корюківська громада отримала 29,4 млн грн "військового" ПДФО. На підтримку військовослужбовців з міського бюджету витратили майже 9,8 млн грн (5,4% від загального фонду бюджету без урахування цільових трансфертів). Отже, сума допомоги склала 33,3% від отриманого "військового" ПДФО. У відповіді на інформаційний запит ідеться, що гроші спрямовувались на Програму сприяння теробороні та заходам національного спротиву 2022-2023 рр.
Протягом дев’яти місяців 2023 року до бюджету Корюківської громади надійшло 32,6 млн грн з податків на доходи фізосіб, сплаченого агентами з грошового забезпечення військовослужбовців. На підтримку обороноздатності міська рада виділила понад 10 млн грн (5,5% загального фонду бюджету без урахування цільових трансфертів). Таким чином, сума допомоги військовослужбовцям склала 30,6% від отриманого "військового" ПДФО. Згідно з відповіддю на інформзапит, гроші спрямували на Програму сприяння тероборони та заходів національного спротиву 2022-2023 рр. та Програму підтримки ЗСУ на 2023 р. Зокрема: цільову субвенцію військовим частинам, закупівлю БПЛА та засобів боротьби з ними, автомобільної техніки.
"Слід зазначити, що надані суми коштів та відсоткове співвідношення не повною мірою відображає суть питання, – йдеться у відповіді, – адже значна сума видатків на забезпечення сил оборони здійснювалась також через інші статті […] Наприклад, тільки лісових матеріалів було передано ринковою вартістю понад 1 млн грн […] Справедливу (ринкову) вартість даних ресурсів обрахувати в рамках діючих стандартів бухгалтерського обліку фактично неможливо".

Прилуки
Протягом 2022 року до бюджету Прилуцької міської тергромади надійшло 121,7 млн грн ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців, на допомогу силам оборони витратили 5,5 млн грн (1,6% від загального та 20,1% від бюджету розвитку міста). Тобто, на підтримку військових виділили 4,5% від "військового" ПДФО.
У 2023 році місто отримало 92,9 млн грн "військового" ПДФО. Цього року Прилуцька міська рада заклала на підтримку сил оборони у 12 разів більше грошей – 64,9 млн грн (9,2% від загального та 53,8% від бюджету розвитку). Таким чином на допомогу силам оборони цьогоріч Прилуки спрямували 69,8% від суми отриманого ПДФО з грошового забезпечення військових. У відповіді на інформаційний запит ідеться, що гроші були спрямовані на цільові програми "Територіально оборона м. Прилуки на 2023 рік" та "Підтримки ЗСУ у 2022-2023 роках".

Ніжин
У відповіді на запит Ніжинська міська рада вказала одразу 12 цільових програм на 2022 рік та вісім на 2023 рік, в межах яких, як стверджується в запиті, виділяли кошти на підтримку сил оборони. Серед них як програми з забезпечення військових частин, фінансової підтримки авіазагону та екіпажу корабля Морської охорони, так і програми "Турбота", "Правопорядок" та розвитку міського пологового будинку.
Варто зазначити, що в решті міст, про які йде мова в матеріалі, також створені програми фінансової допомоги правоохоронцям, ДСНС, родинам загиблих військовослужбовців. Однак про виділення грошей у рамках цих програм у відповідях на запити не йшлося.
Тож, протягом 2022 року Ніжинська міська рада отримала 171,8 млн грн "військового" ПДФО. На забезпечення 12 цільових програм витратили 69,2 млн грн (13,2% від загальних видатків бюджету, без урахування цільових субвенцій). Таким чином на підтримку сил оборони у 2022 році Ніжин 40,2% від "військового ПДФО".
У 2023 бюджет Ніжина поповнився 123,9 млн грн "військового" ПДФО, на програми підтримки обороноздатності за 10 місяців витратили 46,7 млн грн (10,6% від загальних видатків, без урахування цільових субвенцій). Таким чином сума, виділена, на ці потреби склала 37,7% від нарахувань ПДФО з грошового забезпечення військових.

Новгород-Сіверський
Протягом минулого року до бюджету Новгород-Сіверської громади надійшло 38,1 млн грн "військового" ПДФО. На підтримку обороноздатності у 2022 році міська рада виділила 3,6 млн грн (2,6% від власних надходжень загального фонду бюджету), або ж 9,4% від отриманого ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців.

Протягом дев’яти місяців 2023 у бюджет громади перерахували 62,3 млн грн "військового" ПДФО. Цього року міська рада передбачила 18,9 млн грн на допомогу військовим (10,1% від власних надходжень загального фонду бюджету), тобто – 30,3% від отриманих надходжень з податку на доходи військовослужбовців. Згідно з відповіддю на запит, гроші виділялися в межах "Програми забезпечення проведення заходів і робіт з мобілізаційної підготовки місцевого населення, мобілізації та територіальної оборони на 2022-2025 роки" та "Програми надання допомоги підрозділам охорони кордону 105 прикордонного загону ім. князя Володимира Великого".


26.12.2023