Інформаційні матеріали НС



______________________________________________________________________________

До відома працівників Ніжинської міської ради!

          В Ніжинському міському центрі ПМСД наявна в достатній кількості вакцина Пфайзер для проведення І, ІІ , бустерної та ІІ бустерної доз вакцинації. Щеплення проводиться в Амбулаторії ЗПСМ № 9 за адресою: вул.Успенська, 2, кабінет № 24 з 08:30 до 14:00 год.  (понеділок – субота).

Попередити краще ніж лікувати!!!


Обережно – тонкий лід!

 

Аби запобігти лиху, вберегти життя та здоров’я громадян, вчергове нагадуємо правила поведінки на льоду:

  • Виходити на лід безпечно лише тоді, коли його товщина сягає не менше 7 см, (при цьому в розрахунок береться лише товщина нижнього, зеленуватого шару льоду).

  • Масова пішохідна переправа може бути організована лише при товщині льоду понад 15 см.

Якщо Вам все ж необхідно перейти через замерзлу річку, озеро чи ставок – то запам’ятайте, що найкраще це зробити на лижах (при цьому треба відстебнути кріплення, а палиці тримати в руках, не накидаючи петлі на кисті, рюкзак слід повісити на одне плече).

Якщо лід переходить група людей, то відстань між ними повинна бути не менше 5 м.

При переході по льоду в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб за її допомогою перевіряти міць льоду (якщо від удару палицею з’явиться вода, то необхідно негайно повернутись назад. Ні в якому разі не перевіряйте лід ногою).

Слід памятати: лід завжди тонший там, де є стік води, ростуть кущі, очерет, де швидка течія, є джерела або впадає струмок.

Рибалкам слід пам’ятати:

  • не можна пробивати поряд багато ополонок;

  • не можна збиратись поряд великими групами;

  • не можна пробивати лунки на переправах;

  • не можна ловити рибу біля промоїн;

  • потрібно завжди мати при собі шнурок довжиною 12-15 м.

У випадку, якщо Ви все ж провалились:

  • не піддавайтесь паніці;

  • намагайтеся утриматись на плаву, уникаючи занурення з головою;

  • намагайтесь вилізти на лід, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;

  • намагайтесь якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;

  • вибравшись на лід, перекотіться і відповзайте в той бік – звідки Ви прийшли, де міць льоду вже відома.

Якщо у Вас на очах під лід провалилась людина:

  • крикніть, що Ви йдете на допомогу;

  • наближайтесь до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;

  • підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру;

  • не підповзаючи до самого краю ополонки, подайте потерпілому палицю, лижу, шарф, шнурок, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;

  • витягши потерпілого на лід, разом з ним поповзом повертайтесь назад.


    Відділ з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення, оборонної та мобілізаційної роботи Ніжинської  міської ради звертається до всіх мешканців Ніжинської територіальної громади із проханням бути уважними та вкрай обережнимине виходьте на тонкий лід, а особливо застерігаємо батьків: не відпускайте своїх дітей самих гратися на замерзлих водоймах! 


 



                                         

                                 -----------------------------------------------------------------------------------    

                                         Алгоритм дій: атака дронів — як вберегтися

Дрон-камікадзе Shahed-136 має характерний звук і малу висоту польоту.

 

Під час повномасштабної війни, яку веде росія проти України, росіяни почали гатити по українським містам і селищам дронами, оснащеними потужною вибухівкою.

Як скажений загнаний у пастку звір, російська армія використовує дрони-камікадзе Shahed-136 іранського виробництва.

рашисти можуть мати сотні дронів-камікадзе Shahed-136, які отримала від Ірану та використовує для атак в Україні.

Про це повідомив речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону.

Мова може йти про сотні Shahed-136, які росіяни маркують як «Герань». Не треба їх називати «Герань», тому що ми розуміємо, звідки ноги ростуть. Це іранський дрон Shahed-136. Відповідні дипломатичні ноти вже виставлені іранському уряду, — зазначив речник.

Як відомо, у ніч на 5 жовтня російські війська атакували Україну такими безпілотниками-камікадзе. На півдні України ЗСУ збили шість із них. Дронами-камікадзе росіяни атакували Білу Церкву на Київщині, відомо про шість влучань. Зазнали пошкоджень об’єкти інфраструктури, є постраждалий.

Експерти Центру стратегічний комунікацій підготували низку рекомендацій, як розпізнати наближення такого дрона.

Як поводитись у випадку такої атаки:

  • вони досить гучні та мають характерний звук — коли наближаються, відчутливо чутно звук, що схожий на роботу двигуна мопеда чи бензопили;

  • дрон-камікадзе літає на малій висоті, тому його складно виявити силами ППО;

  • почули звук двигуна десь поруч — оцініть становище навколо й тримайтеся подалі від адміністративних будівель, стратегічних і військових об’єктів;

  • знайдіть укриття та перечекайте атаку;

  • якщо укриття далеко, дотримуйтесь правила «двох стін», які мають відділяти вас від небезпеки.

Нагадаємо, якщо на момент ядерного вибуху дитина перебувала в школі чи садочку, вона має залишатись там в укритті з рештою дітей. Експерти підготували інструктаж на випадок ядерного удару з алгоритмом для батьків і вчителів, як поводитися під час загрози радіактивного ураження.

------------------------------------------------------------------------------------

Приклад інструкції щодо йодної профілактики для населення

 

Ключові пункти:

  • У разі радіаційної аварії на АЕС окремі категорії населення після офіційного оповіщення від органів влади можуть отримати вказівку прийняти калію йодид (далі – KI) для захисту щитоподібної залози.
  • Не приймайте KI, якщо для цього не було відповідного сповіщення та/або вказівки від органів місцевої влади. Якщо було сповіщення та/або вказівка прийняти КІ, слід приймати лише препарати, затверджені до відповідного застосування.
  • Існують обмеження щодо прийому KI. КІ захищає лише щитоподібну залозу від радіоактивного йоду та не захищає інші частини тіла від інших джерел іонізуючого випромінювання.
  • KI рекомендований лише людям до 40 років, дітям, вагітним та тим, хто годує груддю. Дозування залежить від віку.
  • KI приймають лише одноразово.
  • KI може мати шкідливий вплив на здоров’я, особливо якщо приймати його багаторазово, без потреби або якщо його приймають неправильно.

 

Як калій йодид захищає щитоподібну залозу

При радіаційній аварії на ядерних установках може відбуватись викид радіоактивних речовин у навколишнє природне середовище та, у тому числі, значних кількостей радіоактивних ізотопів йоду.

При виділенні, в результаті аварії на ядерній установці, радіоактивних ізотопів йоду та потраплянні в організм людини, щитоподібна залоза поглинає його і зазнає опромінення. Якщо препарат КІ вводиться в організм до початку або під час надходження радіоактивного йоду - відбувається блокування надходження радіоактивних ізотопів йоду, що зменшує або відвертає радіаційне опромінення щитоподібної залози та знижує ризик негативних наслідків для здоров’я людини. Препарати КІ не захищають організм від біологічної дії інших радіонуклідів, що можуть міститись у складі радіаційного викиду.

 

Приймайте ЛИШЕ калій йодид та ЛИШЕ якщо ви почули офіційне оповіщення та отримали відповідну вказівку

Багаторазовий прийом КІ може призвести до передозування йодом та побічних наслідків для здоров’я. Приймайте лише ті препарати, які ви отримали від державних органів місцевої влади. Дієтичні добавки, йодована сіль, нанесення йодної сітки на шкіру спиртовим розчином йоду тощо не надають достатнього захисту та не захистять вашу щитоподібну залозу.

 

Йодна профілактика

Йодна профілактика (йодне блокування щитоподібної залози) - невідкладний захисний захід запобігання або зменшення поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою, за допомогою КІ, що спрямований, насамперед, на захист щитоподібної залози. Йодна профілактика належить до термінових (невідкладних) заходів, спрямованих на запобігання негативного впливу ранньої фази радіаційної аварії.

Ризик радіаційного ураження щитоподібної залози може бути знижений або навіть відвернутий при своєчасному призначенні йодної профілактики як такої або в комплексі з іншими заходами радіаційного захисту: обмеження перебування на відкритому повітрі, укриття, евакуація, радіаційний контроль харчових продуктів, у тому числі води питної, тощо.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному (превентивному) прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивного йоду. Прийом препарату одночасно з надходженням «хмари» залишається ефективним та через 6 годин після інгаляційного надходження приводить до 2-х кратного зниження дози, а через 24 години - практичній відсутності захисного ефекту.

 

Як приймати калію йодид

Для людей віком більш ніж 40 років радіоактивний йод не несе настільки ж високий ризик розвитку раку щитоподібної залози, як для інших категорій населення. В зв’язку з цим для осіб віком понад 40 років приймання КІ не рекомендоване.

Однократне дозування для дорослої людини КІ становить 125 мг (100 мг йоду). У разі виникнення радіаційної аварії на об’єктах, призначених для поводження з радіоактивними та ядерними матеріалами, та загрози забруднення довкілля радіоактивний йодом персонал повинен прийняти негайно 125 мг КІ.

Населення, яке проживає на території де є загроза забруднення, приймає профілактичну дозу препарату КІ тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики.

Достатньо одноразового прийому препаратів КІ. Однак, за умови довготривалого чи повторного негативного впливу, неуникненого споживання забруднених харчових продуктів і води питної, можливий повторний прийом препаратів стабільного йоду здійснюється лише після офіційних оповіщень

Рекомендоване дозування для різних категорій населення наведене в таблиці нижче.

Дозування одноразового приймання КІ* дорослим і дітям
для захисту щитоподібної залози

 

Група населення, вік

Дозування*, міліграм

 

Немовлята (від народження до 1 місяця)

~16

 

Діти від 1 місяця до 3 років

~32

 

Діти 3-12 років

62,5

 

Діти старше 12 років та дорослі до 40 років

125

 

Вагітні

125

__________
Примітка:


* Препарати КІ приймають після їди. Для отримання необхідного дозування лікарські засоби, що на сьогодні зареєстровані в Україні мають бути застосовані відповідно інструкції виробника.

 

Отже, за наявності таблеток дозуванням 250 мг дорослим слід прийняти лише половину таблетки, за наявності таблеток дозуванням 65 мг – 2 таблетки.

У випадку недоступності інших лікарських форм, для отримання необхідної дози для дітей та немовлят в домашніх умовах на основі таблеток КІ 250 мг, необхідно:

  1. Помістити пів таблетки КІ у невелику посудину і потовкти у дрібний порошок тильною стороною столової ложки; у порошку не повинно залишатись великих грудок;
  2. Додати 4 чайні ложки (20 мл) води до порошку КІ та розмішати до повного розчинення;
  3. Додати 4 чайні ложки (20 мл) молока, фруктового соку або сиропу до розчину KI у воді; в 1 чайній ложці отриманої суміші міститься приблизно 16 мг KI;
  4. Рекомендації дозування залежно від віку:
    • від народження до 1 місяця – 1 чайна ложка;
    • від 1 місяця до 3 років – 2 чайні ложки;
    • від 3 до 12 років – 4 чайні ложки;

Відповідно для отримання дозування для немовлят з таблетки КІ 125 мг у першому кроці потрібно використовувати цілу таблетку, а не половину. Решта кроків залишаються без змін.

 

Шкідливий вплив на здоров’я

Протипоказання до прийому препаратів стабільного йоду:

наявність (у том числі і в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи;

фурункульоз;

токсична аденома;

підвищена чутливість до йоду;

герпетиформний дерматит Дюринга;

гіпокомплементемічний васкуліт;

геморагічний діатез;

кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія.

Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров’я дітей та дорослих.

Тривала блокада функції щитоподібної залози після багаторазового прийому великих дозувань йодовмісних препаратів збільшує ризик гіпотиреозу.



Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій воєнного характеру

При першій можливості покиньте разом із сім’єю небезпечну зону. У разі неможливості виїхати особисто, відправити дітей і родичів похилого віку до родичів, знайомих. Необхідно взяти із собою всі документи, коштовні речі і цінні папери. Підготовку до можливого перебування у зоні надзвичайної ситуації доцільно починати завчасно. Необхідно підготувати "екстрену валізку" з речами, які можуть знадобитись при знаходженні у зоні НС або при евакуації у безпечні райони.

Підготовка оселі:

- нанести захисні смуги зі скочу (паперу, тканини) на віконне скло для підвищення його стійкості до вибухової хвилі та зменшення кількості уламків і уникнення травмування у разі його пошкодження;
- по можливості обладнайте укриття у підвалі, захистіть його мішками з піском, передбачте наявність аварійного виходу;
- при наявності земельної ділянки обладнайте укриття на такій відстані від будинку, яка  більше його висоти;
- забезпечте оселю запасами питної та технічної води;
- зробіть запас продуктів тривалого зберігання;
- додатково укомплектуйте домашню аптечку засобами надання першої медичної допомоги;
- підготуйте (закупіть) засоби первинного пожежогасіння;
- підготуйте ліхтарики (комплекти запасних елементів живлення), гасові лампи та свічки на випадок відключення енергопостачання;
- підготуйте (закупіть)  прилади (примус) для приготування їжі у разі відсутності газу і електропостачання;
- підготуйте необхідні речі та документи на випадок термінової евакуації або переходу до захисних споруд цивільної оборони або інших сховищ (підвалів, погребів тощо);
- особистий транспорт тримайте у справному стані із запасом палива для виїзду з небезпечного району;
- при наближенні зимового періоду необхідно продумати питання щодо обігріву оселі у випадку відключення централізованого опалення.

Правила поведінки  в умовах надзвичайної ситуації воєнного характеру

Необхідно:

- зберігати особистий спокій, не реагувати на провокації;
- не сповіщати про свої майбутні дії (плани) малознайомих людей, а також знайомих з ненадійною репутацією;
- завжди мати при собі документ (паспорт), що засвідчує особу, відомості про групу крові свою та близьких родичів, можливі проблеми зі здоров’ям (алергію на медичні препарати тощо);
- знати місце розташування захисних споруд цивільної оборони поблизу місця проживання, роботи, у місцях частого відвідування (магазини, базар, дорога до роботи, медичні заклади тощо). Без необхідності намагатися якнайменше знаходитись поза місцем проживання, роботи та у малознайомих місцях;
- при виході із приміщень, пересуванні сходинами багатоповерхівок або до споруди цивільної оборони (сховища) дотримуватись правила правої руки (як при русі автомобільного транспорту) з метою уникнення тисняви. Пропускати вперед та надавати допомогу жінкам, дітям, літнім людям та інвалідам, що значно скоротить терміни зайняття укриття;
- уникати місць скупчення людей;
- не вступати у суперечки з незнайомими людьми, уникати можливих провокацій;
- у разі отримання будь-якої інформації від органів державної влади про можливу небезпеку або заходи щодо підвищення безпеки передати її іншим людям (за місцем проживання, роботи тощо);
- при появі озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покинути цей район;
- посилити увагу і за можливості також залишити цей район у разі появи засобів масової інформації сторони-агресора;
- про людей, які не орієнтуються на місцевості, розмовляють з акцентом, мають нехарактерну зовнішність, здійснюють протиправні і провокативні дії, здійснюють незрозумілу роботу, тощо, – негайно поінформувати органи правопорядку, місцеву владу, військових;
- у разі потрапляння у район обстрілу – сховатись у найближчу захисну споруду цивільної оборони, сховище (укриття). У разі відсутності пристосованих сховищ, для укриття використовувати нерівності рельєфу (канави, окопи, заглиблення від вибухів тощо). У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу споруд цивільного захисту, сховища і укриття − ляжте на землю головою в бік, протилежний вибухам. Голову слід прикрити руками (за наявності для прикриття голови використовувати валізу або інші речі). Не виходьте з укриття до кінця обстрілу;
- надавати першу допомогу іншим людям у разі їх поранення. Визвати швидку допомогу, представників ДСНС України, органів правопорядку, за необхідності – військових;
- у разі, якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, протиправних до них дій (арешт, викрадення, побиття тощо), слід постаратися з’ясувати та зберегти якнайбільше інформації про них та обставини події для надання допомоги, пошуку, встановлення особи тощо. Необхідно пам’ятати, що ви самі або близькі вам люди, також можуть опинитись у скрутному становищі і будуть потребувати допомоги.

Не рекомендується:

- підходити до вікон, якщо почуєте постріли;
- спостерігати за ходом бойових дій;
- стояти чи перебігати під обстрілом;
- конфліктувати з озброєними людьми;
- носити армійську форму або камуфльований одяг;
- демонструвати зброю або предмети, схожі на неї;
- підбирати покинуті зброю та боєприпаси.

При виявленні вибухонебезпечних предметів забороняється:

- перекладати, перекочувати з одного місця на інше;
- збирати і зберігати, нагрівати і ударяти;
- намагатися розряджати і розбирати;
- виготовляти різні предмети;
- використовувати заряди для розведення вогню і освітлення;
- приносити в приміщення, закопувати в землю, кидати в колодязь чи річку.

Виявивши вибухонебезпечні предмети, вживайте заходів з їх означення, огородження і охороні знайдених предметів на місці виявлення. Негайно повідомте про це територіальні органи ДСНС та МВС за телефоном "101" та "102".

"Екстрена валіза"

Екстрена валіза, як правило, являє собою міцний і зручний рюкзак від 25 літрів і більше, що містить необхідний індивідуальний мінімум одягу, предметів гігієни, медикаментів, інструментів, засобів індивідуального захисту та продуктів харчування. Всі речі повинні бути новими (періодично поновлюваними) і не використовуватись у повсякденному житті. Екстрена валіза призначена для максимально швидкої евакуації із зони надзвичайної події – землетрусу, повені, пожежі, у разі загостреної криміногенної обстановки, епіцентру військових дій і т.д. Вантаж у рюкзаку треба укладати рівномірно. Добре мати рюкзак з “підвалом” (нижнім клапаном).

У рюкзак рекомендується покласти наступне:

- копії важливих документів в поліетиленовій упаковці. Заздалегідь зробіть копії всіх важливих документів − паспорта, автомобільних прав, документів на нерухомість, автомобіль і т.д. Документи треба укладати так, щоб у разі необхідності їх можна було швидко дістати. У деяких джерелах рекомендують серед документів тримати кілька фотографій рідних і близьких;
- кредитні картки та готівку. Нехай у вас буде невеликий запас грошей;
- дублікати ключів від будинку і машини;
- карту місцевості, а також інформацію про спосіб зв'язку і умовлене місце зустрічі вашої родини;
- засоби зв'язку та інформації (невеликий радіоприймач з можливістю прийому в УКХ і БМ діапазоні) та елементи живлення до радіоприймача (якщо потрібні);
- ліхтарик (краще кілька) і запасні елементи живлення до нього, сірники (бажано туристичні), запальничку, свічки;
- компас, годинник (перевагу віддавайте водонепроникним);
- багатофункціональний інструмент, що включає лезо ножа, шило, пилку, викрутку, ножиці тощо;
- ніж, сокиру, сигнальні засоби (свисток, фальшфеєр і т.д.);
- декілька пакетів для сміття об'ємом 120 літрів. Може замінити намет або тент, якщо розрізати;
- рулон широкого скотчу;
- упаковку презервативів. Презерватив, за необхідності, може використовуватись для захисту від вологи сірників та запальничок, у якості джгута для зупинки кровотечі, надійного закупорювання ємкостей від комах та піску, перенесення води;
- шнур синтетичний 4-5 мм, близько 20 м;
- блокнот і олівець;
- нитки та голки;
- аптечку першої допомоги. До складу аптечки обов’язково повинні входити: бинти, лейкопластир, вата, йод, активоване вугілля (інтоксикація), парацетамол (жарознижувальний), пенталгін (знеболююче), супрастин (алергія), иммодиум (діарея), фталазол (шлункова інфекція), альбуцид (краплі для очей), жгут, шприци тощо; ліки що ви приймаєте (мінімум на тиждень) з описом способу застосування та дози; рецепти; прізвища та мобільні телефони ваших лікарів (слідкуйте за терміном придатності ліків);
- одяг: комплект нижньої білизни (2 пари), шкарпетки бавовняні (2 пари) і вовняні, запасні штани, сорочку або кофту, плащ-дощовик, в'язану шапочку, рукавички, шарф (може знадобитися в найнесподіваніших ситуаціях), зручне, надійне взуття;
- мініпалатку, поліуретановий килимок, спальник (якщо дозволяє місце);
- засоби гігієни: зубну щітку і зубну пасту, невеликий шматок мила, рушник (є такі в упаковці пресовані), туалетний папір, кілька упаковок одноразових сухих та вологих серветок, кілька носових хусток, засоби інтимної гігієни, бритву, манікюрний набір;
- приналежності для дітей (якщо необхідні);
- посуд (краще металевий): казанок, флягу, ложку, кружку;
- запас їжі на кілька днів – все, що можна їсти без попередньої обробки і не займає багато місця, довго зберігається (не швидкопсувні), на приклад: висококалорійні солодощі (чорний шоколад (з горіхами), жменю льодяників), набір продуктів (тушонка, галети, суп-пакети, м'ясні та рибні консерви), якщо дозволяє місце – крупа перлова, гречана, рис довгозерний, макарони, вермішель, сухі овочеві напівфабрикати, горілка, спирт питний;
- запас питної води на 1-2 дні, який треба періодично оновлювати (вода не повинна бути застояною).

У літніх людей, інвалідів та дітей є особливі потреби. За необхідності, цей список доповнюється і коригується. Із практики, загальна вага “Екстреної валізи” не повинна перевищувати 50 кілограмів.

 


Приклад інструкції щодо йодної профілактики для населення

 

Ключові пункти:

  • У разі радіаційної аварії на АЕС окремі категорії населення після офіційного оповіщення від органів влади можуть отримати вказівку прийняти калію йодид (далі – KI) для захисту щитоподібної залози.
  • Не приймайте KI, якщо для цього не було відповідного сповіщення та/або вказівки від органів місцевої влади. Якщо було сповіщення та/або вказівка прийняти КІ, слід приймати лише препарати, затверджені до відповідного застосування.
  • Існують обмеження щодо прийому KI. КІ захищає лише щитоподібну залозу від радіоактивного йоду та не захищає інші частини тіла від інших джерел іонізуючого випромінювання.
  • KI рекомендований лише людям до 40 років, дітям, вагітним та тим, хто годує груддю. Дозування залежить від віку.
  • KI приймають лише одноразово.
  • KI може мати шкідливий вплив на здоров’я, особливо якщо приймати його багаторазово, без потреби або якщо його приймають неправильно.

 

Як калій йодид захищає щитоподібну залозу

При радіаційній аварії на ядерних установках може відбуватись викид радіоактивних речовин у навколишнє природне середовище та, у тому числі, значних кількостей радіоактивних ізотопів йоду.

При виділенні, в результаті аварії на ядерній установці, радіоактивних ізотопів йоду та потраплянні в організм людини, щитоподібна залоза поглинає його і зазнає опромінення. Якщо препарат КІ вводиться в організм до початку або під час надходження радіоактивного йоду - відбувається блокування надходження радіоактивних ізотопів йоду, що зменшує або відвертає радіаційне опромінення щитоподібної залози та знижує ризик негативних наслідків для здоров’я людини. Препарати КІ не захищають організм від біологічної дії інших радіонуклідів, що можуть міститись у складі радіаційного викиду.

 

Приймайте ЛИШЕ калій йодид та ЛИШЕ якщо ви почули офіційне оповіщення та отримали відповідну вказівку

Багаторазовий прийом КІ може призвести до передозування йодом та побічних наслідків для здоров’я. Приймайте лише ті препарати, які ви отримали від державних органів місцевої влади. Дієтичні добавки, йодована сіль, нанесення йодної сітки на шкіру спиртовим розчином йоду тощо не надають достатнього захисту та не захистять вашу щитоподібну залозу.

 

Йодна профілактика

Йодна профілактика (йодне блокування щитоподібної залози) - невідкладний захисний захід запобігання або зменшення поглинання радіоактивних ізотопів йоду щитоподібною залозою, за допомогою КІ, що спрямований, насамперед, на захист щитоподібної залози. Йодна профілактика належить до термінових (невідкладних) заходів, спрямованих на запобігання негативного впливу ранньої фази радіаційної аварії.

Ризик радіаційного ураження щитоподібної залози може бути знижений або навіть відвернутий при своєчасному призначенні йодної профілактики як такої або в комплексі з іншими заходами радіаційного захисту: обмеження перебування на відкритому повітрі, укриття, евакуація, радіаційний контроль харчових продуктів, у тому числі води питної, тощо.

Оптимальний ефект йодної профілактики досягається при завчасному (превентивному) прийомі препарату за 6 і менше годин до надходження радіоактивного йоду. Прийом препарату одночасно з надходженням «хмари» залишається ефективним та через 6 годин після інгаляційного надходження приводить до 2-х кратного зниження дози, а через 24 години - практичній відсутності захисного ефекту.

 

Як приймати калію йодид

Для людей віком більш ніж 40 років радіоактивний йод не несе настільки ж високий ризик розвитку раку щитоподібної залози, як для інших категорій населення. В зв’язку з цим для осіб віком понад 40 років приймання КІ не рекомендоване.

Однократне дозування для дорослої людини КІ становить 125 мг (100 мг йоду). У разі виникнення радіаційної аварії на об’єктах, призначених для поводження з радіоактивними та ядерними матеріалами, та загрози забруднення довкілля радіоактивний йодом персонал повинен прийняти негайно 125 мг КІ.

Населення, яке проживає на території де є загроза забруднення, приймає профілактичну дозу препарату КІ тільки після офіційного оповіщення про загрозу викиду та необхідність проведення йодної профілактики.

Достатньо одноразового прийому препаратів КІ. Однак, за умови довготривалого чи повторного негативного впливу, неуникненого споживання забруднених харчових продуктів і води питної, можливий повторний прийом препаратів стабільного йоду здійснюється лише після офіційних оповіщень

Рекомендоване дозування для різних категорій населення наведене в таблиці нижче.

Дозування одноразового приймання КІ* дорослим і дітям
для захисту щитоподібної залози

 

Група населення, вік

Дозування*, міліграм

 

Немовлята (від народження до 1 місяця)

~16

 

Діти від 1 місяця до 3 років

~32

 

Діти 3-12 років

62,5

 

Діти старше 12 років та дорослі до 40 років

125

 

Вагітні

125

__________
Примітка:


* Препарати КІ приймають після їди. Для отримання необхідного дозування лікарські засоби, що на сьогодні зареєстровані в Україні мають бути застосовані відповідно інструкції виробника.

 

Отже, за наявності таблеток дозуванням 250 мг дорослим слід прийняти лише половину таблетки, за наявності таблеток дозуванням 65 мг – 2 таблетки.

У випадку недоступності інших лікарських форм, для отримання необхідної дози для дітей та немовлят в домашніх умовах на основі таблеток КІ 250 мг, необхідно:

  1. Помістити пів таблетки КІ у невелику посудину і потовкти у дрібний порошок тильною стороною столової ложки; у порошку не повинно залишатись великих грудок;
  2. Додати 4 чайні ложки (20 мл) води до порошку КІ та розмішати до повного розчинення;
  3. Додати 4 чайні ложки (20 мл) молока, фруктового соку або сиропу до розчину KI у воді; в 1 чайній ложці отриманої суміші міститься приблизно 16 мг KI;
  4. Рекомендації дозування залежно від віку:
    • від народження до 1 місяця – 1 чайна ложка;
    • від 1 місяця до 3 років – 2 чайні ложки;
    • від 3 до 12 років – 4 чайні ложки;

Відповідно для отримання дозування для немовлят з таблетки КІ 125 мг у першому кроці потрібно використовувати цілу таблетку, а не половину. Решта кроків залишаються без змін.

 

Шкідливий вплив на здоров’я

Протипоказання до прийому препаратів стабільного йоду:

наявність (у том числі і в анамнезі) захворювань щитоподібної залози, зокрема гіпертиреозу різної природи;

фурункульоз;

токсична аденома;

підвищена чутливість до йоду;

герпетиформний дерматит Дюринга;

гіпокомплементемічний васкуліт;

геморагічний діатез;

кропив’янка, туберкульоз легень, нефрит, нефроз, піодермія.

Тимчасова блокада функції щитоподібної залози та одноразове введення йодовмісних препаратів практично не позначається на стані здоров’я дітей та дорослих.

Тривала блокада функції щитоподібної залози після багаторазового прийому великих дозувань йодовмісних препаратів збільшує ризик гіпотиреозу.



І. Алгоритм дій вчителя та відповідальної особи під час проведення навчальних занять

Підготовчі заходи:

 1. Учасники освітнього процесу мають заздалегідь бути ознайомлені з місцем розташування споруд фонду захисних споруд, а також правилами поведінки під час евакуації та укриття в захисних спорудах.

2. Якщо за однією захисною спорудою закріплено більше одного закладу, то розподіл учасників освітнього процесу за наявними спорудами фонду захисних споруд відбувається з урахуванням їх місткості та розташування на місцевості. 3. Учасники освітнього процесу заздалегідь повинні вміти виконувати заходи з Плану реагування на надзвичайні ситуації або Інструкції навчального закладу, які передбачені на випадок отримання сигналу.

4. Заклад освіти заздалегідь повинен розмістити всі покажчики напрямку руху для швидкого та безпечного проведення евакуаційних заходів учасників освітнього процесу.

 5. Під час евакуації та укриття в захисній споруді учасників освітнього процесу має супроводжувати відповідальна особа з числа працівників освітнього закладу.

6. Заздалегідь встановлюються відповідальні особи, які після евакуації перевірять заклад на наявність присутніх учнів за межами захисної споруди.

 Порядок дій при отриманні сигналу:

1. Відповідальна особа у разі надходження сигналу вмикає наявну систему оповіщення навчального закладу.

2. Вчитель має миттєво сповістити учнів (словесно) про загрозу або виникнення надзвичайної ситуації та припинити навчальне заняття.

3. Відповідальна особа разом із вчителями має скоординувати хід евакуації учнів від класу до захисної споруди (укриття).

4. Класи, в яких викладають вчителі, мають бути організовані для негайного пересування двома колонами в приміщенні класу та швидкого залишення кабінету. За можливості учні самоорганізовуються для залишення кабінету та руху до захисної споруди. При обмеженому просторі для пересування учні залишають приміщення групами.

5. Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитись у заздалегідь визначених місцях та допомогти в організації та регулюванні швидкого руху до захисної споруди. До вчителів, які супроводжують молодші класи, приставити помічників.

6. Медичний працівник повинен знаходитись у відведеному для нього 2 місці для швидкого надання медичної допомоги.

 7. Відповідальні особи за евакуацію повинні знаходитися біля виходу із захисної споруди для здійснення контролю за порядком укриття учасників освітнього процесу та швидкого реагування у разі, якщо виявиться, що хтось відсутній.

8. Учні або цілі класи, які знаходяться на подвір'ї закладу, під час сигналу тривоги повинні рухатися під наглядом вчителя або самостійно до захисної споруди.

9. У середині захисної споруди відповідальні особи повинні забезпечити, щоб учні швидко та обережно зайняли свої місця. Після того як усі учні займуть свої місця відповідальний за клас повинен перевірити наявність усіх учнів.

10. Під час перебування в захисній споруді вчителі та відповідальні особи повинні провести заходи, щоб заспокоїти дітей та всіх, хто знаходиться в ній.

ІІ. Алгоритм дій водія громадського транспорту

 1. Зупинити транспортний засіб у безпечному місці (на узбіччі дороги).

2. Поінформувати пасажирів про отриманий сигнал.

3. Вивести пасажирів з траспортного засобу, у разі наявності маломобільних груп населення організувати за допомогою пасажирів (кондуктора) їх евакуацію.

4. Швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу тощо).

5. Якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі, згрупуватися та закрити голову руками.    

Алгоритм дій персоналу та відвідувачів у торговельно-розважальних центрах та інших торговельних комплексах

Рекомендації власникам:

1. Забезпечити наявність та готовність системи оповіщення на випадок надзвичайної ситуації воєнного характеру.

 2. Визначити найближчі укриття для відвідувачів та персоналу.

3. Позначити маршрути евакуації до укриттів.

4. Призначити осіб, відповідальних за оповіщення, відкриття дверей запасних евакуаційних виходів, забезпечення порядку під час евакуації, збереження майна тощо.

5. Розробити чітку інструкцію для працівників щодо дій за сигналом та провести з ними тренування.

 6. Розмістити на видному місці інформацію для відвідувачів щодо порядку дій за сигналом.

7. Періодично доводити інформацію до відвідувачів щодо дій у разі загрози та виникнення надзвичайної ситуації (гучномовним зв’язком, пам’ятками, буклетами тощо).

8. Організувати швидку евакуацію відвідувачів та персоналу у разі загрози.

9. Перевірити відсутність людей у приміщеннях після евакуації.

10. За необхідності вжити обмежувальні заходи щодо кількості відвідувачів.

 

Рекомендації відвідувачам:

1. Ознайомитися з інформацією щодо дій у разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій під час перебування у закладі.

2. Дотримуватися правил поведінки у місцях масового перебування людей.

3. Не залишати неповнолітніх дітей без нагляду.

4. Уважно стежити за сигналами системи оповіщення та оголошеннями адміністрації закладу.

5. Неухильно виконувати вказівки адміністрації закладу.

6. У разі оголошення евакуації негайно залишити приміщення, зберігаючи спокій.

7. Під час евакуації не користуватися ліфтами, спускатися сходами, прямувати визначеними маршрутами евакуації до визначених укриттів.

8. Швидко, без паніки зайняти місце у найближчій захисній споруді (сховищі, підвальному приміщенні, паркінгу тощо).

9. Якщо захисної споруди поблизу немає, сховатися за бетонними плитами, бордюром, лягти у заглибленнях землі, згрупуватися та закрити голову руками. 10. При виникненні паніки зберігайте спокій та здатність швидко і правильно оцінювати ситуацію.

11. За необхідності надати допомогу тим, хто її потребує.

___________________________________________________________________________

Рятувальники попереджають: з початку 2022 року на водоймах Ніжинського району вже 10 випадків загибелі людей на водних об’єктах   

        Купальний сезон в цьому році офіційно не відкрито, через велику ймовірність на території пляжів та в акваторіях водойм знаходження вибухонебезпечних предметів після активної фази бойових дій. Попри це, громадяни, ігноруючи будь-які заборони, продовжують відпочивати біля водойм.

       Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР виконавчого комітету Ніжинської міської ради  попереджає відпочивальників про те, що не можна пірнати в незнайомих місцях, запливати далеко від берега, не плавати наодинці та заходити у воду в стані алкогольного сп’яніння. Крім того, звертаємо  увагу батьків, що купання дітей має відбуватися виключно під постійним їх наглядом.

      Зважаючи на кількість надзвичайних подій біля водойм, ДСНС застерігає: для того, щоб уникнути трагедії під час відпочинку, необхідно завжди дотримуватися елементарних правил безпеки! Зокрема:

  • пам'ятайте - відпочивати та купатися можна лише на спеціально обладнаних пляжах;
  • ніколи не пірнайте в незнайомих місцях;
  • не лишайте дітей без нагляду біля води та не дозволяйте їм самостійно відвідувати місцеві ставки та річки;
  • не запливайте далеко. Ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо ви не впевнені у своїх силах;
  • не заходьте у воду в стані алкогольного сп'яніння;
  • не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас;
  • температура води повинна бути не нижче +17 °С;
  • плавайте у воді не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3 - 5 хвилин;
  • слідкуйте за штормовими попередженнями і не виходьте у плавання на човнах при сильних поривах вітру.

Шановні громадяни! Дбайте про власну безпеку і у випадку виникнення надзвичайної події негайно телефонуйте до Служби порятунку за номером «101»!

              Шановні батьки! Пам'ятайте, що безпека вашої дитини — це, перш за все, ваша особиста відповідальність!

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР (за матеріалами офіційного сайту УДСНС України в Чернігівській обл.)


__________________________________________________________________________________

Основні правила безпеки під час літнього відпочинку на воді, поблизу водоймищ

 

Необхідно засвоїти:

- зниження температури води з 18° С негативно впливає на організм людини;

- купання при температурі води близько 4°С викликає різкі зміни в організмі: зростає ритм пульсу і дихання, підвищується артеріальний тиск, значно збільшуються газообмін і витрати енергії, знижується температура тіла;

- протипоказано дітям і підліткам купання у холодній воді,адже лише здоровим людям рекомендоване перебування у холодній воді і то досить обмежений час;

- купатися у відкритих водоймищах слід при температурі повітря не нижче 20-25° С і води не нижче 18-20° С;

- доцільно купатися один раз на день - зранку через годину після сніданку або через дві години після обіду;

- перед купанням необхідно відпочити 15-20 хвилин, погрітися на сонці та обсушити пітну шкіру;

- щоб уберегтися від переохолодження, у воді потрібно постійно рухатися;

- не слід купатися до тремтіння і з’явлення так званої "гусячої шкіри"- це шкідливо впливає на організм;

- не рекомендується після виходу із води обсихати на повітрі та приймати сонячні ванни - після купання треба обтертися тільки рушником;

- купатися необхідно тільки у відведених для цього місцях і у тверезому стані;

- не можна входити у воду в стані алкогольного сп'яніння, бо алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку;

- не можна відпускати на купання дітей без супроводу дорослих;

- не слід допускати грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги, "топити", подавати помилкові сигнали про допомогу і т. ін.;

- не треба розгублюватися і прагнути якнайшвидше доплисти до берега,відчувши втому - навчіться "відпочивати" на воді (плавати на спині), адже перевернувшись на спину і підтримуючи себе на поверхні легкими рухами кінцівок, ви зможете відпочити;

- забороняється запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил і загинути;

- не можна запливати за обмежувальні знаки, що обмежують акваторію з перевіреним дном, визначеною глибиною, бо там гарантована відсутність водовирів та інших небезпек;

- не наближайтесь до суден, човнів і катерів, які пропливають поблизу вас – це може призвести до травмування;

- дотримуйтесь обережності при плаванні на надувних матрацах, авто­мобільних камерах і надувних іграшках, бо вітром або плином їх може віднести дуже далеко від берега або захлеснути хвилею. Із них також раптово може вийти повітря, і вони втратять плавучість;

- будьте обережні при купанні з маскою, трубкою і ластами: не плавайте з трубкою при сильному хвилюванні води у морі, тільки уздовж берега та обов'язково під постійним наглядом, щоб вчасно могла прийти допомога;

- якщо вас захопило плином, не намагайтеся з ним боротися - треба плисти униз за течією, поступово, під невеличким кутом, наближаючись до берега;

- не розгублюйтесь якщо ви потрапили у вир - треба набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти;

- якщо ви потрапили у водойму із великою кількістю ряски, намагайтеся пли­сти поблизу самої поверхні води, не чіпати рослини, не роби­ти різких рухів. Якщо усе ж руки або ноги заплуталися стеблами, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них;

- якщо у вас починає судомити ногу ( раптове довільне скорочення м'язів), то у таких ви­падках треба негайно зняти судомний стан: припинити рух ногами, на секунду зануритися з головою у воду і, роз­прямивши ногу, рукою сильно потягти на себе ступню за вели­кий палець, аби поновити дію ікроніжного м'яза;

- особи, схильні до судоми, не повинні запливати на глибоку во­ду, адже при загальному судомному нападі плавець втрачає свідомість і може загинути (в таких випадках необхідна термінова допомога, щоб втримати потерпілого на поверхні води - краще це робити двом або трьом вправним плавцям).

 

Безпека купання дітей

 

При організованому купанні:

- купання дітей дозволяється в спеціально обладнаних місцях під керівництвом дорослих (педагогів, керівників або батьків);

- до купання допускаються групи дітей до 10 осіб, під наглядом одного відповідального, що вміє добре плавати і знає прийоми рятування на воді;

- під час купання обов'язкова наявність медичного пункту або медпрацівника;

 - напередодні купального сезону відповідними керівниками визначаються місця для купання дітей;

- місця купання обладнуються рятувальним постом з рятувальними засобами. Крім цього, в місці купання дітей ретельно перевіряється дно водолазними службами, про що складається акт перевірки. Вимірюється температура води і повітря;

- купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкістю вітру до 10 м/ сек., темпе­ратурі води - не нижче +18 градусів за Цельсієм, повітря - не нижче +24 градусів за Цельсієм;

- купатися дозволяється через 1,5-2 годи­ни після прийому їжі;

- не дозволяється входити у воду ро­зпашілими і спітнілими;

- діти допускаються до купання після огля­ду їх лікарем;

 - роздягання й одягання дітей проводить­ся під наглядом організатора купання (одяг кожної дитини складається у рядки ок­ремими купами);

- відповідальний за купання до по­чатку купання повинен на­гадати дітям правила поведінки на воді, ввійти у воду першим (до дозво­леної межі), а вийти останнім;

- до купання і після нього обов'язково прово­диться перевірка дітей;

 

При плануванні індивідуального відпочинку з дітьми біля води:

- дорослі зобов’язані постійно спостерігати за дітьми, що купаються;

- купання дозволяється в присутності рідних, родичів або знайомих, що вміють плавати;

- купання дозволяється в спеціально відведених місцях - обладнаних пляжах;

- купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду за швидкістю вітру до 10 м/сек., температурі води – не нижче +18 градусів за Цельсієм, повітря – не нижче +24 градусів за Цельсієм;

- купатися дозволяється через 1,5-2 години після прийому їжі;

- не дозволяється входити у воду розпашілими і спітнілими;

- одяг до початку купання складається окремою купою кожної дитини в окремому місці;

- до і після купання обов’язково проводить­ся перевірка дітей;

- не слід допускати при стрибках у воду удару животом об во­ду, тому що головний дихальний м’яз – діафрагма – втратить ритм дихання;

- потрібно обмежити пірнання дітей у воду, бо воно може спричинити кисневе голодування;

 

Для ліквідування кисневого голодування необхідно:

а) негайно припинити пірнання у воду;

б) швидко вийти на берег;

в) дати ви­пити міцної кави або чаю;

г) дати понюхати нашатирний спирт.

 

Під час купання забороняється:

- вживати спиртні напої дорослим, що контролюють купання дітей.

- залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени;

- стрибати у воду з човнів, катерів, споруд­жень, не призначених для цього;

- пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;

- прожогом кидатися у воду - треба заходити повільно;

- використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання;

- плавати на плавзасобах у місцях, відведе­них для купання;

- забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і інше);

- прати білизну й одяг у місцях, відведених для купання;

- підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання;

- допускати під час купання грубі ігри, які пов'язані з обмеженням руху рук і ніг у воді;

- подавати помилкові сигнали небезпеки;

- заходити глибше ніж до пояса дітям, які не вміють плавати;

- навчити дітей плавати.

 

Запобіжні заходи під час катання на човнах

 

Кожна дитина повинна знати, що:

- сідати в човен потрібно обережно, ступаючи по центру настилу;

- під час руху човна не можна пересідати з місця на місце, сідати на борт, розгойдувати човен, пірнати з нього;

- категорично забороняється переходити з одного човна в інший. Дітям варто пояснити, що порушення цих правил може призвести до перекидання човна.

 

Дії у випадку нещастя:

- потрібно зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за човен, штовхаючи його до берега: перевернений човен добре три­мається на воді;

- потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинувся, ні в якому разі не можна закривати очі. Варто плисти у тому напрямку, з відкіля надходить світло;

- той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє плавати, і підтримувати його на плаву;

- рятувати треба спочатку одного потопаючого, потім іншого; врятувати уплав одночасно кількох людей неможливо;

- під час катання дітей в кожному човні необхідна присутність дорослого, який уміє керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.

 

Категорично забороняється під час катання на плавзасобах:

- навантажувати малі судна понад установлені норми;

- перетинати курс суден, що йдуть;

- близько підходити до суден, що рухаються;

- кататися поблизу пристаней і причалів;

- віддалятися на човні від берега більш як на 100 метрів,

- катати дітей на саморобних човнах, катерах, плотах і т.д.

- кататися при несприятливих метеорологічних умовах.

 

Рятування та надання невідкладної першої медичної допомоги постраждалим на воді

 

Характер надання допомоги потерпілим на воді може бути різним.

Якщо ви добираєтеся до потопаючого вплав, треба максимально враховувати плин води, вітер, відстань до берега та ін. Наближаючись, намагайтеся заспокоїти і підбадьорити плавця, який витратив сили. Якщо це вдалося і він може контролювати свої дії, плавець повинен триматися за плечі рятувальника. Якщо ж він не контролює свої дії - поводитися з ним треба жорстко і без­церемонно. Деякі інструкції рекомендують навіть оглушити потопаючого, щоб врятувати його і своє життя.

 

Техніка рятування потопаючого:

- підпливти і підпірнути під нього, узявши позаду одним із прийомів захоплення (класичний - за волосся), транспортувати до берега;

- якщо потопаючому вдалося схопити вас за руки, ноги або шию - звільніться і негайно пірнайте - інстинкт самозбереження змусить потерпілого вас відпустити;

- якщо потопаючий уже занурився у воду, не кидайте спроб знайти його на глибині, а потім повернути до життя. Це можна зробити ще й у тому випадку, якщо той, хто потонув, перебував у воді близько 6 хвилин.

 

Перша медична допомога:

- оцінити тяжкість стану постраждалого та доручити іншому рятувальнику викликати бригаду швидкої медичної допомоги;

- якщо людина при свідомості, то необхідно зняти з неї мокрий одяг, витерти тіло, заспокоїти постраждалого та зігріти (укутати і дати гарячий напій);

- якщо ж врятований не реагує ні на звертання до нього, ні на легкі поплескування по щоках але наявна пульсація на сонній артерії та дихання, необхідно надати тілу постраждалого горизонтальне положення з повернутою на бік головою та провести вищезгадані заходи;

-  непритомному необхідно дати вдихнути нашатирний спирт, розстебнути одяг, а для активізації дихання використати ритмічне посмикування за язик;

- для перевірки пульсу на сонних артеріях треба натиснути щитовидний хрящ по черзі з обох боків;

- дослідження пульсу на променевій артерії не потрібне, оскільки його відсутність тут ще не свідчить про зупинку кровообігу;

- ознаками зупинки дихання є відсутність рухів грудної клітки, руху повітря через ніс та рот;

 

- у разі відсутності свідомості, пульсу на сонних ар­теріях, ознак дихання, широкі зіниці але нема трупних плям та задубіння тіла, необхідно якнайшвидше почати дії, спрямовані на усунення причин умирання і на відновлення функцій дихання та кровообігу, тобто необхідно виконати найпростіші реанімаційні методи оживлення організму;

- обстеження постраждалого, видалення рідини та підготовку до проведення штучної вентиляції легень потрібно провести за 4 -5 хвилин, тому що потім відбудуться незворотні зміни в організмі;

 

Найпростіші реанімаційні методи оживлення організму

 

Перше - це спробувати частково видалити воду з дихальних шляхів. Для цього треба трохи підняти постраждалого за талію так, щоб верхня частина тулуба і голова звисали, або "перегнути" постраждалого через своє стегно при загнутій у коліні нозі, одночасно натискуючи на його спину.

Ці заходи необхідно проводити у виняткових випадках максимально швидко. Не слід пориватися до видалення всієї рідини або значної її частини, тому що це практично неможливо і вимагає багато часу.

 

Далі діяти треба швидко в такому порядку:

- покласти постраждалого на спину на тверду поверхню,а голову максимально опустити назад;

- однією рукою відкрити йому рота, пальцями іншої руки, загорнутими у серветку або носову хустинку, зробити рух навкруги порожнини рота і звільнити її від піску, мулу, решток їжі, зубних протезів, блювотної маси та слизу - все це потрібно робити швидко, але обережно, щоб не завдавати додаткових травм;

- рукою, заведеною під потилицю, макси­мально розігнути хребет в шийному відділі (це потрібно робити, якщо є підозра на пошкодження цього відділу хребта);

- потрібно знати, що западання язика стає основною перешкодою для доступу повітря в легені, тому голова потерпілого повинна лежати прямо по відношенню до тулуба, нижню щелепу слід витягнути вперед, язик із порожнини рота теж вперед, до зубів;

- утримуючи голову в такому положенні однією рукою, другою стиснути крила носу, щоб запобігти витоку повітря та спрямувати його в органи дихання;

- після цього розпочати штучне дихання методом «рот в рот» через марлю або тонку тканину.

 

Метод «рот в рот» :

а) набрати повітря у свої легені;

б) щільно охопити відкритий рот пацієнта та зробити пробне вдування повітря в його легені;

в) водночас "краєм ока" контролювати підіймання грудної клітки: якщо воно є – продовжувати;

г) у випадку, якщо грудна клітка не підіймається або піднімається надче­ревна ділянка, повторити все спочатку.

 

- якщо щелепи постраждалого щільно стиснуті або є пошкодження щелепи, язика, губ, провести штучну вентиляцію не методом "рот в рот", а "рот в ніс", затискаючи при цьому не ніс, а рот (кількість вдувань - 16 - 20 за хвилину);

- вдихаючи потерпілому повітря, потрібно зробити масаж серця, ритмічно натискуючи на його грудину, щоб змоделювати роботу серця і забезпечити переміщення крові в кількості, достатній для підтримки кровопостачання до життєво важливих органів.

 

Масаж серця:

а) для зовнішнього масажу серця треба розташуватися з боку від хворого;

б) масаж серця слід робити схрещеними долонями рук, розташувавши їх посередині грудини, в нижній її третині;

в) долоні однієї п’ятірні руки покласти на передньо - нижню по­верхню грудини, основу другої долоні - впоперек першої, розігнути руки в ліктьових суглобах;

г) таким чином серце стискається поміж грудиною та хребтом і кров виганяється із серця до основних органів, а під час паузи знову заповнює серце ;

д) для масажу серця використовується не тільки сила рук, але і вага тіла: робити ритмічні поштовхи всією масою тулуба, зміщуючи грудину в напрямку до хребта з частотою 80-100 рухів за хвилину. При паузах руки від грудини віднімати не слід. Здавлювання грудної клітки проводять з інтервалом в 1 секунду. На одне вдування повітря в рот потерпілого слід зробити п'ять здавлювань грудей;

е) у випадку, коли рятувальник один, співвідношення кількості вдувань до натискувань на гру­дину 1 : 5, якщо рятувальників двоє -2 : 15;

 

- кожні 2 хвилини серцево-легеневу реанімацію необхідно на декілька секунд припинити для перевірки, чи не з'явився пульс на сонних артеріях;

- правильність виконання закритого масажу серця - це наявність пульсових поштовхів, синхронно з натискуванням на грудину, на сонних артеріях;

- масаж серця та штучну вентиляцію легень необхідно проводити до відновлення дихання, пульсу, звуження зіниць, покращення кольору шкіри;

- необхідно при будь-якому стані потерпілого проводити заходи для зігрівання тіла шляхом розтирання і масажу кінцівок;

- в тих випадках, коли протягом 30-40 хвилин, незважаючи на правильно проведену реанімацію, змін у стані хворого немає або з'являються трупні плями, задубіння, реанімаційні заходи припиняються;

 

Безпека на водоймищах в сезон зимових канікул

 

Взимку вода вабить дітлахів та дорослих не менше, ніж літом, адже без катання на ковзанах, прогулянок по замерзлих водоймищах або риболовлі канікули просто неможливі. А для покоління XXI століття це взагалі екстрим!

Який, на жаль, нерідко закінчується трагічно.

Отже:

- перш ніж ступати на лід, дізнайтеся про товщину льодового покриву на водоймі: у різних місцях річок та озер товщина льодового покриву може бути різною, у гирлах річок та приток міцність льоду послаблена течією;

- міцність льоду можна частково визначити візуально (при температурі повітря нижче 0)

- за кольором :

лід блакитного кольору – найміцніший;

білого – міцність у два рази менша;

сірий – свідчення про присутність води у товщі льоду;

- за товщею:

лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною не менше 5-7 см. - витримає лише одну людину;

для групи людей (масові переправи пішки) – товщиною не менше 15 см. (дистанція у колоні по 4 чоловіка 5 м.);

для влаштування ковзанки - не менше 10-12 см.;

при масовому катанні на ковзанах – 25 см.;

для переправи вантажного автомобіля (колісного) вагою 15т. – 35-43 см. (дистанція у колоні не менше 35 м.);

для гусеничного трактора і тягача вагою 20т. – 40-60см. (дистанція у колоні не менше 30 м.);

лід неміцний біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);  

тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами снігу, у місцях, де водорості повмерзали у лід;

тонкий лід там, де б'ють ключі, де швидка течія або струмок впадає в річку.

Тому:

- ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги, а тільки за допомогою пешні;

- негайно припиніть рух якщо лід недостатньо міцний і почав тріщати, при цьому повертайтеся лише своїми слідами, не біжіть, а відходьте повільно, роблячи перші кроки не відриваючи ступні ніг від поверхні льоду;

- якщо ви на лижах і треба прокладати лижню, кріплення лиж відстебніть, зніміть з рук петлі лижних палиць і тримайте палиці в руках;

- якщо є рюкзак, то повісьте його лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метри позаду;

- якщо ви йдете гру­пою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше ніж на 5 м. (відстань повинна бути не менше 5-6 м.);

- під час руху лижник, який іде першим, ударами палиць перевіряє міцність льоду та контролює його стан;

- виміряти точну товщину можна, лише знявши спочатку верхній (каламутний) проша­рок від снігового, зовсім уже неміцного льоду;

- якщо лід почав тріщати, не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

 

Правила безпеки на зимовій рибній ловлі:

- не пробивайте поруч багато лунок;

- не збирайтеся великими групами на одному місці;

- не пробивайте лунки на переправах;

- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега;

- завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;

- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку;

 

Дії при потраплянні у воду

 

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера, то:

- широко розкиньте руки по краях льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою;

- намагайтеся, не обламуючи краю пролому, без різких рухів вибиратися на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги;

- вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена;

- будьте обережні до самого бере­га, а там не зупиняйтеся, доки не опинитеся у теплі.

 

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, то:

- негайно сповістіть їй, що йдете на допомогу;

- візьміть лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них, широко розкидаючи при цьому руки і не підповзаючи до самого краю ополонки;

- ремені, шарфи, дошки, жердини, санки або лижі допоможуть врятувати людину - кидати їх потрібно з відстані 3-4 метрів;

- якщо ви не один, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і ру­хайтеся до пролому, а подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони;

- не допустіть переохолодження потерпілого: негайно укрийте його від вітру і якнайшвидше допровадьте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

 

 

___________________________________________________________________

РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо підготовки найпростіших укриттів

За недостатності захисних споруд цивільного захисту укриття основної частини населення в особливий період передбачається у найпростіших укриттях, розташованих у підвальних та цокольних приміщень будівель і споруд різного призначення: багатоквартирних і приватних житлових будинків, адміністративних, виробничих і господарських будівель і споруд (надалі – підвальні приміщення), інших приміщень підземного простору (підземні майданчики, паркінги тощо).

Необхідно завчасно подбати про готовність підвальних приміщень, де планується укриття населення, до їх використання.

Варто уже в цей час, не очікуючи настання особливого періоду, підготувати до прийому населення кожне підвальне приміщення.

Для підготовки підвальних приміщень слід невідкладно виконати необхідні роботи, зокрема:

- прибрати приміщення від сміття;

- винести непотрібні та зайві речі;

- укріпити наявні віконні отвори та закласти їх мішками з піском;

- демонтувати тимчасові перегородки;

- звільнити загальні проходи в підвальному приміщенні;

- укріпити вхідні двері;

- укріпити наявні віконні отвори та закласти їх мішками з піском;

- перевірити електропроводку, освітлення та вимикачі;

- створити запас електролампочок, свічок, ліхтариків;

- облаштувати вентиляційні отвори;

- облаштувати забір води від системи централізованого водопостачання та водовідведення або створити запаси води у ємностях;

- облаштувати окремі приміщення для санвузлів та під'єднати їх до системи каналізації або забезпечити їх виносною тарою для нечистот, що щільно закриваються;

- встановити лавки, тапчани (лежаки);

 

За можливості забезпечити:

- автономне електропостачання від акумуляторів, дизель- та бензогенераторів тощо;

- місця для приготування їжі, зокрема з використанням електроплиток;

- створити запас продуктів харчування тривалого зберігання (консерви, консервація тощо), а також теплих речей та ковдр, забезпечити їх зберігання у водонепроникних чохлах.

 

Роботи виконуються спільно мешканцями будинку, працівниками суб'єкта господарювання

___________________



Алгоритм пошуку зниклих безвісти під час війни

Що робити, якщо ви втратили зв’язок з рідною чи близькою людиною через війну?

Алгоритм від Уповноваженого з питань зниклих безвісти:

Перший крок. Повідомляємо органи Національної поліції за місцем проживання про зникнення людини.

Другий крок. Звертаємось до Національного інформаційного бюро на цілодобову гарячу лінію: 1648 – та спільно з операторами заповнюємо спеціальну анкету.

Третій крок. Звертаємось до колл-центру Уповноваженого з питань зниклих безвісти для уточнення інформації:

• 0800 339-247 (с понеділка по пятницю с 9.00 до 17.00)

• (095) 896-04-21 (віддалений режим роботи: тільки повідомлення у Telegram та Viber)

• (050) 600-25-37 (віддалений режим роботи: тільки повідомлення у Telegram та Viber)

При зверненні про пошук зниклих безвісти варто надати якомога більше інформації про людину: копії документів, медичних документів (зокрема від хірурга, стоматолога, травматолога), фото та відео зниклої людини, її медичні довідки, особливі прикмети (шрами, татуювання) тощо.

________________________

Найбільш приємний і корисний відпочинок влітку —  є відпочинок на воді. Однак, перебуваючи на водних об’єктах, завжди треба пам’ятати про безпеку.

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР виконавчого комітету Ніжинської міської ради  застерігає та нагадує ,що основними умовами безпеки  є вміння плавати, а також знання та виконання правил поведінки  під час відпочинку на воді. Це і  є запорукою безпеки життя, а також отримання задоволення від відпочинку.

                                  Правила поведінки на воді!!!!

1. Відпочинок на воді (купання, катання на човнах) повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях.

 2. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби.

 3. Купатися дозволяється  спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10м/сек, температурі води — не нижче +18° С, повітря — не нижче +24° С.

 4. Перед купанням рекомендується пройти огляд лікаря.

 5. Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.

 6. Заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.

 7. У воді варто знаходитись не більше 15 хвилин.

 8. Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити в тіні.

 9. Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.

 10. Перед тим, як стрибати у воду, переконайтесь в безпеці дна і достатній глибині водоймища.

 11. Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.

 12. Кататися на човні (малому плавзасобі) дозволяється тільки після отримання дозволу та реєстрації у чергового по човновій станції.

 

 Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м’язи у постійному напруженні, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе, не беріть участі у великих запливах без дозволу лікаря і необхідних тренувань.

                               Категорично на воді забороняється:

 1. Купатися в місцях, які не визначені місцевими органами виконавчої влади та не обладнані для купання людей.

 2. Залазити на попереджувальні знаки, буї, бакени.

 3. Стрибати у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього.

 4. Пірнати з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів.

 5. Використовувати для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин, надувні матраци та інше знаряддя, не передбачене для плавання.

 6. Плавати на плавзасобах біля пляжів та інших місць, які відведені для купання.

 7. Вживати спиртні напої під час купання.

 8. Забруднювати воду і берег (кидати пляшки, банки, побутове сміття і т.д.), прати білизну і одяг у місцях, відведених для купання.

 9. Підпливати близько до плавзасобів, які йдуть неподалік від місць купання.

 10. Допускати у воді грубі ігри, які пов’язані з обмеженням руху рук і ніг.

 11. Подавати помилкові сигнали небезпеки.

 12. Заходити глибше, ніж до поясу, дітям, які не вміють плавати.

 13. Купання дітей без супроводу дорослих.

 


____________________________________________________________

ЗВЕРНЕННЯ


До керівників підприємств, установ, організацій, суб’єктів господарювання та громадян що мають в наявності камери відео спостереження, що є загальнодоступними у мережі Інтернет.

  

З метою сприяння обороні України і нейтралізації загроз кібербезпеці України, що склалися внаслідок наявності на території Ніжинської територіальної громади камер відео спостереження, що є загальнодоступними у мережі Інтернет та не мають достатнього захисту (паролю або мають нестійкий пароль), прошу Вас вжити невідкладних заходів щодо:

  • Проведення детального аудиту безпеки систем доступу до встановлених камер систем відео спостереження;
  • Здійснення аналізу політик доступу до камер системи відео спостереження та за необхідності посилити вимоги до них;
  • Забезпечення встановлення стійких паролів доступу до камер систем відеоспостереження відповідно до рекомендацій (https://cert.gov.ua/recommendation/31)


    ІНСТРУКЦІЯ З БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ПІД ЧАС ЛІТНІХ КАНІКУЛ

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. Інструкція з безпеки здобувачів освіти під час літніх канікул поширюється на всіх учасників освітнього процессу під час перебування здобувачів освіти на літніх канікулах.

1.2. Інструкцію розроблено відповідно до «Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти», затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 № 1669, «Правил дорожнього руху України», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, «Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України», затверджених Наказом Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974.

1.3. Усі учасники освітнього процесу повинні знати правила надання першої (долікарської) допомоги при характерних ушкодженнях, мати необхідні знання і навички користування медикаментами.

 

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ПІД ЧАС ЛІТНІХ КАНІКУЛ

2.1. Вимоги безпеки життєдіяльності перед початком літніх канікул.

2.1.1. Перед початком літніх канікул слід чітко визначити терміни початку та закінчення канікул.

2.1.2. Ознайомитися з планом проведення канікул у закладі освіти, брати активну участь у запланованих заходах.

2.1.3. У разі неможливості (за поважних причин або сімейних обставин) узяти участь у запланованих заходах під час канікул або вчасно приступити до навчальних занять після канікул, слід завчасно попередити классного керівника, надавши заяву чи медичну довідку, що підтверджує обґрунтованість причини.

2.2. Вимоги безпеки життєдіяльності учнів під час літніх канікул.

2.2.1. Під час канікул, перебуваючи на вулиці й ставши учасником дорожньо-транспортного руху, слід чітко виконувати правила дорожнього руху:

Коли ти пішохід:

- пішоходи ходять лише тротуарами тримаючись лише правого боку щоб не заважати зустрічним пішоходам;

- за містом треба ходити узбіччям назустріч автомобілям, що рухаються, з тим, щоб вчасно побачити їх і поступитись дорогою;

-перехрестя - найнебезпечніше місце для пішоходів.

Переходити перехрестя необхідно лише визначеними переходами:

- найнебезпечніше переходити дорогу підземними переходами.

Якщо підземних переходів немає, дорогу треба переходили в тих місцях, які означені лініями розмітки або дорожніми знаками:

- до того, як переходити вулицю, спершу треба подивитися ліворуч. Якщо проїжджа частина вулиці вільна – можна йти. Коли ти дістався середини вулиці, подивися праворуч. Якщо проїжджа частина вільна - переходь. Якщо ти не встигаєш перейти вулицю, обов»язково зупинися на острівці безпеки. В разі відсутності його - треба зачекати на лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямів. Вулицю, де відсутній пішохідний перехід, треба переходити від одного рогу до протилежного;

- під час переходу вулиці уважно стежте за сигналами світлофора:

- червоний колір означає: Стій! Зупинися!

- жовтий колір світлофора попереджає: Увага! Приготуйся!

- зелений колір світлофора подає команду: Шлях вільний! Можна йти!

Коли ти пасажир:

-перебуваючи в автобусі, трамваї чи тролейбусі не заважай пасажирам заходити або виходити з транспорту;

- заходити треба через двері з написом  Вхід, а виходити - через двері з написом  Вихід;

- забороняється відволікати розмовами водія під час руху транспорту;

- в громадському транспорті не можна перевозити вантажі, що мають неприємний запах або можуть забруднити пасажирів. Ні в якому разі не можна перевозити вибухонебезпечні або легкозаймисті речовини;

- пасажирові забороняється заважати під час зачинення або відчинення дверей, притулятися до них, а також визирати з вікон громадського транспорту;

- після виходу з трамваю, треба дістатися пішохідного переходу і тільки там переходити дорогу. Обходити трамвай треба лише спереду.

2.2.2. Під час канікул проводячи вільний час катаючись на велосипеді або мопеді треба дотримуватися правил, а саме правил користування велосипедом і мопедом:

- кататися на дитячому велосипеді може навіть малюк, але тільки на закритих для руху машин майданчиках, стадіонах та в інших безпечних місцях;

- рухатися по дорозі на мопедах дозволяється людям, які досягли 16-річного, на велосипедах — 14-річного віку;

- мопеди і велосипеди повинні бути обладнані звуковим сигналом та світловідбивачами: спереду — білого кольору, з боків — оранжевого, ззаду - червоного;

- для руху в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості на мопеді необхідно увімкнути освітлення, на велосипеді — ліхтар (фару).

Водіям мопедів і велосипедів забороняється:

- керувати мопедом або велосипедом з несправними гальмами, звуковим сигналом, а в темну пору доби і в умовах недостатньої видимості - з неувімкненою фарою і заднім ліхтарем на мопеді чи без світловідбивачів на велосипеді;

- рухатися по автомагістралях і дорогах для автомобілів, а також по проїжджій частині, коли поряд є велосипедна доріжка;

- рухатися по тротуарах і пішохідних доріжках (крім дітей до 7-ми років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих);

- під час руху триматися за інший транспортний засіб;

- їздити не тримаючись за руль та знімати ноги з педалей (підніжок);

- перевозити пасажирів на велосипеді, за винятком дітей до 7 років, на додатковому сидінні, обладнаному надійно закріпленими підніжками;

- буксирування мопедів і велосипедів;

- буксирування причепа, не передбаченого для експлуатації з цими транспортними засобами.

2.2.3. Під час літніх канікул проводячи вільний час біля води та для того, щоб відпочинок на воді приніс тільки задоволення необхідно дотримуватись певних правил.:

- купатися можна тільки у спеціально відведених та обладнаних для цього місцях;

- безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби;

- купатися краще в спокійну безвітряну погоду при температурі води - не нижче +20С, повітря - не нижче +24С;

- після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години;

- у воду заходити слід повільно: постій і почекай, дозволяючи тілу пристосуватися до температури води. Перед зануренням у воду необхідно змочити обличчя і плечі. Це особливо важливо для тих, хто купається вперше в сезоні, а також для тих, хто особливо чутливо сприймає холод;

- у воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою. Якщо не вмієш плавати, не заходь у воду глибше пояса, щоб не оступитися і не потрапити на глибоке місце, в яму, чи не опинитися на сильній течії;

- у воді варто бути не більше 15 хвилин. Перебуваючи у воді, не стійте на одному місці, активно рухайтеся, плавайте. Не потрібно купатися аж доти, поки тобі не стане холодно, бо при переохолодженні у воді наступає різке скорочення м»язів, що несе за собою зупинку дихання. При перших ознаках переохолодження негайно виходьте з води, переодягнитися у сухий одяг, треба зробити декілька фізичних вправ, простих рухів, присідань.

- ніколи не плавайте наодинці.

-не запливайте далеко, особливо за буї, оскільки можна не розрахувати свої сили;

- перед тим, як стрибати у воду, переконайтеся у безпеці дна і достатній глибині водоймища.

- пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно;

- після купання не рекомендується сидіти на сонці, краще відпочити в тіні.

Ні в якому разі:

-не купатися без дорослих;

- не злазьте на попереджувальні знаки, буї, бакени;

- не стрибайте у воду з човнів, катерів, споруджень, не призначених для цього;

- не пірнайте з містків, дамб, причалів, дерев, високих берегів;

- не купайтеся біля крутих і зарослих густою рослинністю берегів;

- не використовуйте для плавання такі небезпечні засоби, як дошки, колоди, камери від автомобільних шин та інше знаряддя, не передбачене для плавання. Пам’ятайте, надувні матраци і надувні іграшки вітром або течією може віднести дуже далеко від берега, а хвилею перевернути, з них може вийти повітря, і вони втратять плавучість;

- не грайте у воді в небезпечні ігри, а саме: не слід підпливати під тих, хто купається, хапати їх за руки чи ноги, «топити»;

- не подавайте помилкові сигнали про допомогу;

- не купайтеся у непогоду, при сильному вітрі, великій хвилі.

2.2.4. Під час канікул спілкуючись в інтернеті пам’ятайте про те, що спілкування у чаті, Фейсбук та на інших подібних сайтах поряд з користю може приховувати і суттєву небезпеку для вас. Тому, щоб уберегти себе від неприємностей ви повинні постійно пам’ятати нескладні правила безпечної поведінки під час бесіди з незнайомцями або новими друзями, з якими ти познайомився саме в Інтернеті, а не в реальному житті.

Спілкуючись в Інтернеті, заради своєї безпеки ніколи:

- не повідомляйте своє прізвище, домашню адресу, номер свого мобільного або домашнього телефону, номер та місцезнаходження своєї школи та інші дані;

- не розміщуйте фотокартки, на яких ви оголені або у нижній білизні чи піжамі, а також не відправляйте комусь свої фото електронною або звичайною поштою;

- не повідомляйте пароль до своєї Інтернет-сторінки.

- нікому не кажи, що ти вдома знаходишся один;

- не кажи, що ти сам знаходишся перед комп’ютером. Скажи краще, що час від часу до тебе у кімнату навідуються твої батьки;

- не потрібно обговорювати теми, які тобі неприємні або яких ти соромишся;

- не потрібно показувати віртуальному другу перед Веб-камерою своє тіло або якісь його частини, робити те, що тобі не подобається.

- не потрібно відповідати на питання, які стосуються твого особистого життя або твого тіла. Пам’ятай: твоє тіло належить тільки тобі і ніхто не має права розмовляти про нього з тобою;

- не розповідайте багато про своїх друзів, знайомих та родину, особливо, видавати їхні таємниці;

- не відправляйте поштою або передавати через когось свої особисті речі співрозмовнику по Інтернету;

Крім того:

- при реєстрації у Чаті ніколи не заповнюйте поля, де від тебе вимагають прізвище, номер мобільного та домашнього телефону, домашню адресу. Якщо ці поля обов’язкові, то краще вигадай для себе прізвище, адресу та номер телефону. Це потрібно для вашої безпеки. Взагалі, для реєстрації у Чаті, Фейсбуці та на інших подібних сайтах створи для себе окрему електронну поштову скриньку;

- у Фейсбуці та подібних сайтах обмежте доступ до своїх сторінок невідомих вам людей. Додавай до списку своїх друзів лише тих, кого ви добре знаєте у справжньому житті;

2.2.5. Під час канікул здобувачі освіти повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування вдома:

- не залишайте без догляду увімкненні електроприлади, а взагалі зовсім не вмикай без потреби. Безпечне поводження з електроприладами може призвести до таких нещасних випадків, як пожежа.

- якщо ви з друзями вирішили пограти у тебе вдома, пам’ятай про правила безпечного поводження:

- з вогнем – ні в якому разі не грайтеся зі сірниками, запальничками та не включайте газові прилади! Це не інструмент для дитячих іграшок! Навіть від іскринки може спалахнути велика пожежа!

- з гострими предметами – різноманітні кухонні прилади, ножиці та інші подібні речі не призначені для гри!

Ви можете когось серйозно поранити чи поранитися самі!

- ні в якому разі не експериментуйте з всілякими хімічними речовинами, які дорослі використовують у господарських цілях, оскільки багато з господарських речовин надто небезпечні для здоров’я. Потрапивши на тіло, вони можуть викликати опіки, а також пошкодити меблі тощо.

- якщо ви самі і у двері квартири подзвонили, пам’ятайте, ви залишилися за старшого у квартирі і відповідаєте як за свою безпеку, так і за збереження речей родини! Перевірте, чи замкнені двері на замок. Ніколи не відкривайте двері, не довідавшись, хто знаходиться за ними. Бажано не розмовляти з незнайомцем через двері, але якщо цього не вдалося уникнути, то спочатку спитайте: «Хто там?», зазирнувши у вічко, і ні в якому разі не відчиняйте двері, якщо там людина, яка вам не знайома! На допитливі запитання незнайомців про вас, ваших батьків, місце їх роботи, коли повертаються з роботи і таке інше – не відповідайте. Але якщо тебе попросять передати якусь інформацію для дорослих, запам’ятайте її і перекажить батькам.

2.2.6. Під час канікул здобувачі освіти повинні виконувати правила безпеки життєдіяльності під час самостійного перебування на вулиці, громадських місцях, у друзів, на молодіжних дискотеках, у замкнутому просторі приміщень із чужими людьми, правила попередження правопорушень та насильства над дітьми:

- не можна розмовляти чи вступати в контакт із незнайомцями, не давайте їм цінні речі, ключі від дому, навіть якщо вони назвалися представниками поліції. Слід одразу кликати на допомогу й швидко йти до людей;

- не підходити до автомобілів із незнайомцями, навіть якщо вони запитують дорогу. Скажіть, що не знаєте, і швидко йдіть геть;

- не перебувати без супроводу дорослих на вулиці у темну пору;

- перебувайте подалі від тих, хто влаштовує бійки, не брати участі в суперечках дорослих і не провокувати словами чи діями агресивну поведінку, що може призвести до бійки або травми; у стосунках із оточуючими слід керуватися толерантними відносинами;

- не заходити в під’їзд, ліфт із незнайомими людьми; одразу кликати на допомогу, якщо незнайомець провокує якісь дії щодо вас. Бути уважними, оглядатися й перевіряти, чи не слідкує за вами хтось під час проходу провулків, підземних переходів між домами й тунелями. Якщо за вами хтось іде, зупиніться й відійдіть у сторону, щоб потенційний переслідувач пройшов повз вас;

- під час перебування на дискотеці, слід завчасно попередити батьків, щоб зустріли вас після закінчення заходу;

-керуватися загальними правилами етикету й нормами поведінки, не провокувати оточуючих на агресивну поведінку діями чи словами.

У разі небезпечної ситуації потрібно звертатися :

до служби охорони закладу, викликати поліцію за номером 102, зателефонувати батькам;

- заборонено вчиняти дії, що можуть призвести до правопорушень. Неповнолітніми у кримінальному праві вважаються особи віком до 18-ти років. За злочини, вчинені після настання 14-річного віку, неповнолітні підлягають кримінальній відповідальності;

- всеукраїнські гарячі лінії підтримки дітей та молоді України: Всеукраїнська лінія «Телефон довіри» – 800-500-21-80; національна гаряча лінія з питань попередження насильства над дітьми та захисту прав дітей – 800-500-33-50 (у межах України дзвінки безкоштовні).

 

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ПРИ ВИНИКНЕННІ НАДЗВИЧАЙНОЇ АБО АВАРІЙНОЇ СИТУАЦІЇ

3.1. Не панікувати, не кричати, не метушитися, чітко й спокійно виконувати вказівки дорослих, які перебувають поряд.

3.2. Зателефонувати батькам, коротко описати ситуацію, повідомити про місце свого перебування.

3.3. Якщо ситуація вийшла з-під контролю дорослих, слід зателефонувати в служби екстреної допомоги за телефонами:

101 – пожежна охорона;

102 – поліція;

103 – швидка медична допомога,

104 – газова служба,

коротко описати ситуацію, назвати адресу, де відбулася надзвичайна ситуація, а також своє прізвище, ім’я, номер свого телефону.

3.4. За можливості слід залишити територію надзвичайної або аварійної ситуації.

3.5 Літні небезпеки:

- тепловий і сонячний удар;

- укус кліща;

- вжалила бджола чи оса;

- допомога при утопленні.

Перебуваючи довгий час на сонці, людина може навіть втратити свідомість.

У цьому випадку необхідно перевіритипульс і переконатися в наявності дихання. При відсутності їх ознак відразу зробіть штучне дихання. Потімперемістіть його в прохолодне приміщення, підніміть ноги і покладіть під коліна валик з одягу. На голову покладітьрушник змочений холодною водою. Якщо людина не приходить в свідомість викликайте швидку, а покладітьпостраждалого на бік, щоб виключити потрапляння блювоти в дихальні шляхи. Якщо людина у свідомості напоїти його міцним холодним чаєм.

Якщо ви проводите багато часу на сонці, то у вас є високий ризик отримати теплове виснаження, які може миттєвоперейти в тепловий удар. Уважно слухайте сигнали свого тіла, і при поганому самопочутті обов’язково приймітьнегайні заходи для того, щоб знизити температуру тіла. Не забувайте, що тепловий удар — серйозний стан, якеможе загрожувати життю людини.

Навесні і на початку літа, в лісі, в чагарнику у високій траві, існує ймовірність укусу кліщів. Для видалення кліщабажано звернутися в медичний заклад, але можна видалити його самостійно або за допомогою дорослих.

Захоплюєте кліща пінцетом якомога ближче до хоботка, а потім не поспішаючи, обертаючи його навколо осівитягають. Якщо головка відривається і залишається в ранці, то її треба продезінфікувати спиртом і витягтистерильною голкою, на подобу як це робиться при занозі.

 

Нерідкі влітку на природі укуси бджіл і диких ос. Насамперед необхідно витягнути жало. Потім по можливостідати потерпілому антигістамінний препарат і при необхідності знеболювальне. Уражену ділянку промитихолодною водою і прикласти холодний компрес. Це зменшує набряклість і знімає біль. При підвищеннітемператури дати прийняти жарознижуюче. Корисно рясне пиття. У загальному випадку укуси бджіл і ос несмертельні. Але, якщо на них існує алергія, то наслідки можуть бути дуже серйозними. Аж до задухи, судом тавтрати свідомості. У таких випадках виклик «швидкої» обов’язковий.

Вода не тільки друг людини, вона може бути і причиною трагедії.

Утоплення - це один з видів механічної асфіксії,при якому механічним чинником є будь-яка рідина (вода, вино, нафта тощо), яка потрапляє в дихальні шляхи. Длятого, щоб людина загинула від утоплення, необовязковим є занурення тіла у велике водоймище. Людина можевтопитися навіть у калюжі, тазу, діжці тощо. Це можливо у випадках, коли людина в стані сильного алкогольногоспяніння або, наприклад, під час епілептичного нападу потрапляє обличчям у калюжу води. Відразу ж післявилучення потонулого з води - перевернути його обличчям вниз і опустити голову нижче таза. Очистити рот відстороннього вмісту і слизу. Різко натиснути на корінь язика. При появі блювотного і кашльового рефлексів-домогтися повного видалення води з дихальних шляхів і шлунка. Якщо ні блювотних рухів і кашлю-покласти наспину і приступити до реанімації. При появі ознак життя-перевернути обличчям вниз і видалити воду з легенів ішлунка. Викликати швидку допомогу.

 

                                       

__________________________________________________________________________

 Безпечні літні канікули

Питання безпеки, які потрібно висвітлити вчителям та батькам, перед початком канікул. Інструктаж з техніки безпеки – це запорука того, що діти добре відпочинуть і повернуться до навчання здоровими.

Перебуваючи на літніх канікулах, діти повинні дотримуватись правил безпеки життєдіяльності і пам’ятати:

 про правила дорожнього руху;

 про правила пожежної безпеки;

 про безпечне поводження з електропобутовими і газовими приладами;

 про шкідливість алкоголю, паління та вживання наркотичних і психотропних речовин;

 про шкідливість тривалого перебування на сонці;

 про небезпеку укусів диких та свійських тварин;

 про правила поведінки в громадських місцях;

 про обережність на залізниці;

 про дотримування правил безпечної поведінки під час грози.

Категорично ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

 розпалювати вогнища біля будівель в населених пунктах, у лісах і лісосмугах (особливо хвойних), поблизу полів хлібних злаків;

 вживати в їжу гриби і невідомі ягоди;

 брати в руки отрутохімікати;

 гратися гострими і небезпечними предметами;

 проводити дитячі ігри і розваги поблизу повітряних ліній електропередачи;

 користуватися вогнепальною зброєю (самопалами);

 забороняється їздити на велосипедах, дітям віком до 14 років на автомобільних дорогах.

Дотримання учнями елементарних вимог безпеки життєдіяльності під час канікул принесе тільки радість і задоволення від літнього відпочинку.

Напередодні літніх канікул в умовах воєнного стану в Україні як педагогам так і батькам слід зосередити увагу на профілактиці шкідливих звичок та протиправної поведінки дітей та молоді.

Яким чином можна вберегти дитину від шкідливих звичок?

 Спілкування. Відсутність спілкування з батьками змушує дитину звертатися до інших людей, що могли б з нею поговорити. Але хто вони і що порадять дитині?

 Увага. Вміння слухати означає:  бути уважним до дитини, вислухувати її точку зору, приділяти увагу поглядам і почуттям дитини, не сперечаючись з нею. Важливо знати, чим саме займається ваша дитина. Заохочуючи дитину, підтримуйте розмову, демонструйте вашу зацікавленість у тому, що вона вам розповідає. 

 Здатність поставити себе на місце дитини. Підлітку часто здається, що його проблеми ніхто й ніколи не переживав. Було б непогано показати, що ви розумієте, наскільки йому складно. Домовтеся, що вона може звернутися до вас у будь-який момент, коли це дійсно необхідно. Головне, щоб дитина почувала, що вам завжди цікаво, що з нею відбувається.

Організація дозвілля. Дуже важливо, коли батьки вміють разом займатися спортом, музикою, малюванням або іншим способом влаштовувати з дитиною спільне дозвілля або вашу спільну діяльність. Для дитини важливо мати інтереси, які будуть найбільш дієвим засобом захисту від тютюну, алкоголю і наркотиків.

 Знання кола спілкування. Дуже часто дитина вперше пробує палити, вживати алкоголь, наркотики в колі друзів. Вона може відчувати дуже сильний тиск з боку друзів і піддаватися почуттю єднання з натовпом. Саме від оточення багато в чому залежить поведінка дітей, їх ставлення до старших, до своїх обов’язків, до школи і так далі.

 Пам’ятайте, що ваша дитина унікальна. Будь-яка дитина хоче відчувати себе значущою, особливою і потрібною. Коли дитина відчуває, що досягає чогось, і ви радієте її досягненням, підвищується рівень її самооцінки. А це, в свою чергу, змушує дитину займатися більш корисними і важливими справами, ніж мати шкідливі звички.

 Любов. Без батьківської любові підліток не зможе знайти почуття довіри, власної гідності і впевненості.

 Батьківський приклад.  Велике значення має характер атмосфери, яка складається вдома, – наявність або відсутність емоційної близькості і довіри між дітьми і батьками в родині. Через відсутність часу у батьків на дитину, вона приречена на роль «вихованця вулиці». Наші погані і хороші звички «родом з дитинства», і те, яких буде більше, багато в чому залежить від сім’ї.

Що робити, якщо у дитини вже є шкідливі звички?

 Розберіться в ситуації. Не панікуйте. Вирішіть для себе, чи зможете ви впоратися з ситуацією або вам потрібно звернутися до фахівця.

 Зберігайте довіру. Не підвищуйте голос, не погрожуйте – це швидше за все відштовхне дитину, змусить її замкнутися.

 Надавайте підтримку. «Мені не подобається те, що ти робиш, але я все ж люблю тебе і хочу допомогти» – ось основна думка, яку ви повинні донести до дитини.

 Подумайте про своє власне ставлення до сумнівних речей (паління, алкоголь тощо). Адже ви є прикладом поведінки для дитини.

 Зверніться за допомогою до фахівців: психолога, психотерапевта, лікаря нарколога з дитиною, якщо вона зізналася у вживанні шкідливих речовин, або самі, якщо дитина заперечує цей факт.

 Будьте пильні! Покажіть приклад здоров’я, сили, впевненості і доброти.

В умовах воєнного стану в Україні вживання психоактивних речовин та протиправна поведінка серед дітей чинять серйозну небезпеку для подальшого розвитку нашого суспільства, тому профілактика цього явища належить до найбільш пріоритетних соціально-педагогічних проблем. Актуальним на сьогодні є проведення  превентивних заходів з учнівськими колективами та заходів з популяризації серед дітей переваг здорового способу життя.

Мета профілактики вживання психоактивних речовин – це здоровий і безпечний розвиток дітей і молоді для реалізації їх талантів і потенціалу, їх участі в житті своєї спільноти і суспільства. Ефективна профілактика в значній мірі сприяє позитивній взаємодії дітей, молоді та дорослих зі своїми сім’ями та суспільством.

Заклади освіти у тісній взаємодії з сім’єю і найближчим оточенням школяра вирішують двоєдине завдання: збереження і зміцнення здоров’я та виховання гармонійно розвиненої, освіченої, творчої, соціально активної та відповідальної особистості.

 

___________________________________________________________________________

Чернігівський район: внаслідок вибуху водій трактора отримав травми

 

19 травня близько 12:00 год.. до оперативно-координаційного центру Головного управління ДСНС від співробітників Національної поліції надійшло повідомлення, що в лісовому масиві поблизу села Мажугівка Чернігівського району, чоловік, 1980 року народження, керуючи трактором наїхав на вибухонебезпечний предмет, внаслідок чого стався вибух. В результаті цього, водія з травматичною ампутацією нижньої кінцівки було доставлено до Чернігівської обласної лікарні.

 

Для перевірки місцевості на наявність вибухонебезпечних предметів до місця події було направлено розрахунок групи піротехнічних робіт та підводного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення Головного управління ДСНС. Під час обстеження прилеглої території сапери інших небезпечних предметів не виявили.

 

Попереджаємо! Зараз небезпечно!

- з'їжджати на узбіччя доріг;

- ходити в ліс, на водойми, поля, де проводились бойові дії;

- наближатися до розбитої ворожої техніки;

- заходити до покинутих споруд та будинків.

 

Помітили підозрілий предмет - не наближайтеся! Телефонуйте на лінію 101!

 


Що робити школам в разі бойових дій

Якщо ви опинилися в зоні бойових дій:

  • Намагайтеся якнайменше перебувати поза житлом і роботою, зменшіть кількість поїздок без важливої причини, уникайте місць скупчення людей.
  • Виходячи з приміщень, дотримуйтеся правила правої руки і пропускайте вперед тих, хто потребуюьб допомоги, ― це допоможе уникнути тисняви.
  • Не встрявайте в суперечки з незнайомими людьми ― це допоможе уникнути провокацій;
  • У разі надходження інформації з офіційних каналів державних органів влади про можливу небезпеку передайте її іншим людям: родичам, сусідам, колегам.
  • У разі появи озброєних людей, військової техніки, заворушень негайно покиньте небезпечний район, якщо маєте таку можливість.
  • Уникайте колон техніки й не стійте біля військових машин, які рухаються.
  • Поінформуйте органи правопорядку, місцеві органи, військових про людей, які здійснюють протиправні та провокативні дії.
  • У разі потрапляння у район обстрілу сховайтеся в найближчому сховищі або укритті й не виходьте ще деякий час після закінчення обстрілу.
  • Якщо таких сховищ поблизу немає, використовуйте нерівності рельєфу (наприклад, канави, окопи, вирви від вибухів).
  • У разі раптового обстрілу та відсутності поблизу сховищ ― ляжте на землю головою в бік, протилежний до вибухів, і прикрийте голову руками або речами.
  • Якщо поряд із вами поранено людину, надайте першу допомогу й викличте швидку, представників ДСНС України, органів правопорядку, за необхідності ― військових. Не намагайтеся надати допомогу пораненим, поки не завершився обстріл.
  • Якщо ви стали свідком поранення або смерті людей, а також протиправних дій (наприклад, арешту, викрадення, побиття), спробуйте зберегти якнайбільше інформації про обставини подій.

У жодному разі не можна:

  • Наближатися до вікон, якщо почуєте постріли.
  • Спостерігати за перебігом бойових дій, стояти, чи бігти під обстрілом.
  • Сперечатися з озброєними людьми, фотографувати й робити записи у їхній присутності.
  • Демонструвати зброю або предмети, схожі на неї.
  • Підбирати покинуту зброю та боєприпаси.
  • Торкатися вибухонебезпечних та підозрілих предметів, намагатися розібрати їх чи перенести в інше місце ― натомість негайно повідомте про їхнє розташування територіальним органам ДСНС та Національній поліції за телефонами “101” та “102”.
  • Носити армійську форму або камуфльований одяг ― краще вдягайте одяг темних кольорів, що не привертає уваги, і уникайте будь-яких символів, адже вони можуть спричинити неадекватну реакцію.

Якщо ви почули звуки сирен, переривчасті гудки підприємств або звуки гучномовця, що тривають протягом кількох хвилин, це означає попереджувальний сигнал “УВАГА ВСІМ”. Після цього необхідно:

  • Увімкнути телебачення або радіо, інформація передається офіційними каналами протягом 5 хвилин після сигналу.
  • Прослухавши повідомлення, виконуйте інструкції.
  • Залишити теле- і радіоканали увімкненими ― через них може надходити подальша інформація.

Після отримання повідомлення можливі такі варіанти дій:

  • Залишатися вдома. Водночас необхідно пристосувати своє житло. Повідомте отриману інформацію сусідам.
  • Перейти до укриття або евакуюватися в інший район. Перед виходом із будинку перекрийте газо-, електро- та водопостачання, зачиніть вікна і вентиляційні отвори. Візьміть із собою індивідуальні засоби захисту дихання і найнеобхідніші речі. Прямуйте до укриття або на збірний евакуаційний пункт. Допоможіть тим, хто потребують допомоги.

Деякі питання варто продумати заздалегідь, аби краще обладнати своє житло на випадок надзвичайної ситуації і захистити себе і близьких:

  • за можливості дізнайтеся, де розташовані найближчі укриття, і перевірте стан підвального приміщення;
  • перевірте наявність аварійного виходу;
  • зробіть запаси питної та технічної води, продуктів тривалого зберігання;
  • перевірте наявність в аптечці засобів надання першої медичної допомоги і продумайте, які ліки можуть знадобитися протягом тривалого часу;
  • підготуйте засоби пожежогасіння;
  • подбайте про альтернативні засоби освітлення приміщення на випадок відключення енергопостачання (ліхтарики, свічки);
  • підготуйте засоби для приготування їжі у разі відсутності газу і електропостачання;
  • зберіть найнеобхідніші речі та документи на випадок термінової евакуації або переходу до сховищ;
  • подбайте про справний стан приватного транспорту й запас палива для вчасної евакуації з небезпечного району;
  • у холодну пору подумайте про альтернативний обігрів оселі на випадок відключення централізованого опалення.

Під час обстрілу стрілецькою зброєю:

  • Під час стрілянини найкраще сховатися в захищеному приміщенні (наприклад, у ванній кімнаті або навіть у самій ванній). Коли це неможливо, варто лягти, прикрившись предметами, які здатні захистити вас від уламків і куль.
  • Якщо ви потрапили під стрілянину на відкритому місці, краще впасти на землю та закрити голову руками. Ефективним захистом буде будь-який виступ, навіть тротуар, заглиблення в землі або канава. Укриттям також може стати бетонна сміттєва урна або сходинки ґанку. Не намагайтеся сховатися за автомобілями або кіосками ― вони часто стають мішенями.
  • Де б ви не перебували, тіло повинне бути в максимально безпечному положенні. Згрупуйтеся, ляжте в позу ембріона. Розверніться ногами у бік стрілянини, прикривши голову руками та відкривши рот, щоби близький вибух не завдав шкоди барабанним перетинкам. Чекайте, поки стрілянина не вщухне, а пострілів не буде бодай протягом 5 хвилин.
  • Якщо ваше житло перебуває в зоні регулярних збройних зіткнень, потрібно зміцнити вікна (наприклад, клейкою плівкою) ― це допоможе уникнути розльоту уламків скла. Бажано закрити вікна, наприклад, мішками з піском або масивними меблями.

Під час артобстрілів:

  • Під час артилерійського, мінометного обстрілу або авіаційного нальоту не залишайтеся в під’їздах, під арками та на сходових клітках. Також небезпечно ховатися в підвалах панельних будинків, біля автомобільної техніки, автозаправних станцій і під стінами будинків із легких конструкцій. Такі об’єкти неміцні, ви можете опинитись під завалом або травмуватися.
  • Якщо вогонь артилерії, мінометний обстріл, авіаційне бомбардування застали вас на шляху, негайно лягайте на землю, туди, де є виступ або хоча б у невелике заглиблення. Захист можуть надати бетонні конструкції (окрім тих, які можуть обвалитися або загорітися), траншеї, неглибокі підземні колодязі, широкі труби водостоку й канави.
  • Закривайте долонями вуха та відкривайте рот ― це врятує від контузії, убереже від баротравми.
  • Не розбирайте завали самостійно, чекайте фахівців із розмінування та представників аварійно-рятувальної служби.

Під час артилерійських обстрілів системами залпового вогню:

  • Снаряд (ракету) можна помітити та зреагувати, залп реактивної установки добре видно. Вночі це яскравий спалах на обрії, а вдень ― димні сліди ракет.
  • Організуйте постійне спостереження, постійно тримайте в полі зору будівлі та споруди, які є поруч та які можливо використовувати як укриття. Після сигналу спостерігача є декілька секунд для того, щоби сховатись.
  • Ховайтеся в підвалі або в іншому заглибленому приміщенні. Вибирайте місце в кутку між несучими стінами та недалеко від вікон та дверей для того, щоби миттєво покинути будинок у випадку попадання снаряду.
  • Не виходьте з укриття, не почекавши хоча б 10 хвилин після завершення обстрілу, адже після залпу зазвичай ведеться уточнення результатів стрільби і коригування вогню або зміна позиції.

Найліпшим укриттям має бути офіційне бомбосховище. Спробуйте заздалегідь уточнити в місцевої влади, де воно і як до нього потрапити. Мапи з нанесенеми адресами бомбосховищ місто поже публікувати на своєму сайті. 

Після закінчення артилерійських обстрілів на землі можуть лишатися снаряди, які не вибухнули. Про це необхідно повідомити ДСНС або ж іншим відйськовим чи правоохоронцям. Докладніше про те, як зрозуміти, що перед вами вибухонебезпечний предмет, можна прочитати в пам’ятці за цим посиланням або нижче.

Також світній омбудсмен Сергій Горбачов зібрав рекомендації від ДСНС, СБУ та австралійського ресурсного центру прав дитини щодо дій школи в разі небезпеки під час освітнього процесу.

Для запобігання можливого терористичного акту:

  • Не торкайтеся в транспорті, житлових та громадських приміщеннях або на вулиці нічийних пакетів (сумок), не підпускайте до них інших. Повідомте про знахідку працівнику поліції.
  • У присутності терористів не виказуйте своє невдоволення, утримайтеся від різких рухів, лементу і стогонів.
  • У разі погрози терористів застосувати зброю лягайте на живіт, захищаючи голову руками, якомога далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів.
  • Використайте будь-яку можливість для порятунку.
  • Якщо відбувся вибух – вживайте заходів щодо недопущення пожежі та паніки, надайте домедичну допомогу постраждалим;
  • Намагайтеся запам’ятати прикмети підозрілих людей і повідомте їх прибулим працівникам спецслужб.

Рекомендовані дії, якщо ви опинилися в захопленій терористами будівлі:

  • зберігати спокій та намагатись уникнути контакту з терористами;
  • якомога тихіше повідомити правоохоронним органам про терористичну атаку, а також про своє місцеперебування;
  • не курити;
  • не наближатися до дверей та вікон;
  • чітко виконувати інструкції та команди правоохоронців;
  • сховати свої документи та візитні картки.

Якщо ви опинилися в захопленому терористами транспортному засобі:

  • не привертайте до себе уваги терористів. Огляньте салон, визначте місця можливого укриття на випадок стрілянини;
  • заспокойтеся, спробуйте відволіктися від того, що відбувається,
  • зніміть ювелірні прикраси;
  • не дивіться в очі терористам, не пересувайтеся по салону та не відкривайте сумки без їхнього дозволу;
  • не реагуйте на провокаційну або зухвалу поведінку;
  • жінкам у мініспідницях бажано прикрити ноги;
  • якщо представники влади почнуть спробу штурму – лягайте на підлогу між кріслами й залишайтеся там до закінчення штурму;
  • після звільнення – негайно залиште літак (автобус), тому що не виключена можливість його замінування терористами й вибуху парів палива.

Під час того, як силовики звільняють від терористів будівлю чи транспортний засіб:

  • лягти на підлогу обличчям вниз, поклавши руки долонями на потилицю;
  • чітко виконувати команди працівників антитерористичного підрозділу, уникаючи різких рухів.

Якщо в результаті обстрілів чи терористичного акту в будівлі сталася пожежа, то необхідно евакуюватисяПравила пожежної безпеки для навчальних закладів для цього рекомендують:

  • у найкоротший строк визначити найбезпечніші евакуаційні шляхи та виходи до безпечної зони;
  • не залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації;
  • евакуацію людей починати з приміщення, у якому виникла пожежа, і суміжних із ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молодшого віку і хворих потрібно евакуювати насамперед;
  • у зимовий час на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягтися або взяти теплий одяг із собою, а дітей молодшого віку потрібно виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі;
  • ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити перебування в небезпечній зоні дітей;
  • виставляти пости безпеки на входах у будівлі, щоб унеможливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа;
  • у разі гасіння треба намагатися насамперед забезпечити сприятливі умови для безпечної евакуації людей;
  • щоби запобігти поширенню вогню, диму, потрібно утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також – від розбивання скла.

Надання медичної допомоги:

У професійних стандартах учителів та директорів зазначена здоров’язбережувальна компетентність, до якої відноситься здатність учителя та керівника школи надавати домедичну допомогу учасникам освітнього процесу.

Омбудсмен пропонує всім охочим безоплатний курс із домедичної допомоги ГО “Смарт освіта” та Едери. Також раніше МОЗ визначило перелік медичних виробів та засобів, які мають бути на медпункті в закладі освіти. Деякі медичні засоби, зокрема для зупинки кровотечі та фіксації переломів, мають бути в кабінеті захисту України.

 

______________________________________________

ТИМЧАСОВІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

щодо утворення та функціонування добровільних формувань цивільного захисту

з метою ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації

 

Добровільні формування цивільного захисту (далі – ДФЦЗ) утворюються під час загрози або виникнення надзвичайних ситуацій для проведення допоміжних робіт із запобігання або ліквідації наслідків таких ситуацій.

Рішенням протоколу засідання Експертної комісії ДСНС з визначення рівня і класу надзвичайної ситуації № 3-22 від 24 лютого 2022 р. класифіковано надзвичайну ситуацію державного рівня воєнного характеру. ДСНС зазначена надзвичайна ситуація облікована, як одна але при цьому відповідно до Порядку ведення обліку надзвичайних ситуацій (ПКМУ № 738 від 09.10.2013) облік такої надзвичайної ситуації у відповідних адміністративно-територіальних одиницях здійснюється окремо для кожної з них.

Слід зазначити, що місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування обліковують надзвичайну ситуацію відповідно до прийнятих рішень регіональних або місцевих комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій про визначення рівня надзвичайної ситуації та встановлення межі зони, на якій виникла надзвичайна ситуація.

До складу ДФЦЗ включаються громадяни, які за станом здоров’я придатні до військової служби та не досягли граничного віку перебування військовозобов’язаних у запасі другого розряду.

З огляду на викладене, включення особи до ДФЦЗ можливе на підставі інформації військового квитка про стан здоров’я та граничний вік перебування військовозобов'язаної особи у запасі. Відповідно до вимог нормативно-правових актів, граничний вік для військовозобов’язаних запасу, які мають військові звання рядового, сержантського, старшинського, молодшого та старшого офіцерського складу – 60 років, для військовозобов’язаних запасу вищого офіцерського складу – до 65 років.) Слід зазначити, що ДСНС ініційовано внесення змін до нормативно-правових актів щодо зміни критеріїв включення до ДФЦЗ.

Реєстрація бажаючих долучитися до діяльності ДФЦЗ може здійснюватися
на офіційному веб-порталі «Добровільна та місцева пожежна охорона» (dmpo.dsns.gov.ua) в розділі «Я прагну стати добровольцем» шляхом заповнення відповідної анкети, або безпосередньо в місцевих державних адміністраціях, органах місцевого самоврядування. Інформація про зареєстрованих на веб-порталі ДСНС добровольців-рятувальників щоденно передається через територіальні органи ДСНС до місцевих державних адміністрацій.

З метою якісного проведення ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, проведення аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт, викладачами профільних закладів освіти, інструкторами тощо для членів ДФЦЗ проводяться відповідні інструктажі з вивчення способів захисту від надзвичайних ситуацій, надання домедичної допомоги та правил користування засобами захисту. Зокрема, для здійснення зазначених заходів можуть залучатися заклади освіти ДСНС – навчально-методичні центри цивільного захисту та безпеки життєдіяльності в областях, а також навчальні пункти територіальних органів ДСНС.

Орган, що утворив ДФЦЗ на період виконання поставлених завдань повинен забезпечити його необхідним майном (засобами захисту, засобами зв’язку, в разі необхідності приміщеннями, автотранспортом, оргтехнікою тощо) на умовах повернення його після закінчення відповідних робіт.

Як показала практика реального залучення ДФЦЗ в Київській області в квітні 2022 року, для забезпечення виконання завдань вказані ДФЦЗ забезпечувалися засобами захисту (каски, рукавиці тощо), а також, за необхідності, транспортом для перевезення добровольців-рятувальників до місця робіт. У разі наявності відповідних умов, як то транспортного сполучення або можливості самостійного прибуття та стоянки транспортних засобів біля місця виконання робіт, доцільно оголошувати збір добровольців-рятувальників (членів ДФЦЗ) безпосередньо в місці їх залучення. В інших випадках слід забезпечувати організоване перевезення добровольців до місця виконання робіт.

Очолює ДФЦЗ начальник, який призначається і звільняється керівником органу, що утворив таке формування. Начальник ДФЦЗ здійснює керівництво та несе персональну відповідальність за виконання покладених на відповідне формування функцій.

Порядок залучення ДФЦЗ та обсяги допоміжних робіт для них визначаються органом, що утворив його, або керівником робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій в разі підпорядкування йому таких добровільних формувань. В умовах щільного замінування територій, наявності численних мін-пасток та замаскованих вибухових пристроїв, перед залученням ДФЦЗ до проведення робіт слід проводити консультації з відповідними територіальними органами ДСНС щодо визначення безпечних (умовно безпечних) ділянок роботи.

Заохочення окремих добровольців-рятувальників, які відзначилися при виконанні завдань, доцільно здійснювати правами органу, що утворив відповідне ДФЦЗ або надавати відповідні пропозиції до ДСНС, її територіальних органів тощо.

Рішення щодо припинення діяльності ДФЦЗ після завершення виконання ними проведення допоміжних робіт із запобігання або ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій приймається органом, що утворив його.


___________________________________________________________

На Чернігівщині заборонено ходити до лісу на період воєнного стану

В області для населення почала діяти тимчасова заборона відвідування лісів і в’їзду до них транспортних засобів (крім транзитних шляхів). Відповідне розпорядження № 147 видав 20 квітня начальник Чернігівської обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус. 
 
Заборона не стосується представників Збройних Сил України, Держприкордонслужби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Нацгвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Міністерства внутрішніх справ, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, а також працівників комунальних служб, органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціалізованих лісогосподарських підприємств.

 

_______________________________________________________________________________

Дотримуйтесь правил пожежної безпеки у релігійних закладах

під час святкових заходів.

Великдень – одне з важливіших та довгоочікуваних християнських свят. В цей світлий день відбуваються святкові служби та посвячення пасхальних страв, тож у храмах та церквах збирається велика маса людей і під час літургії священнослужителі, а також віруючі використовують відкритий вогонь, що є вкрай небезпечним при значному скупченні людей. Окрім цього під час святкових заходів у храмах масово запалюють свічки, тому найменша необережність чи недогляд може призвести до пожежі. Культові споруди належать до пожежонебезпечних будівель і є об'єктами з масовим перебуванням людей. Ці споруди зазвичай становлять історичну, культурну, архітектурну та духовну цінність. Крім цього, старі культові споруди переважно зведені з використанням дерев'яних матеріалів. Пожежі, що виникають у таких спорудах, є резонансними, завдають як матеріальних, так і великих моральних збитків державі та суспільству. Основними причинами виникнення пожеж у релігійних закладах є недбале ставлення до правил пожежної безпеки при влаштуванні й експлуатації електроустановок та необережне поводження з відкритим вогнем.

На підставі вищевикладеного, з метою попередження виникнення пожеж у культових спорудах, травмування і загибелі відвідувачів та прихожан під час святкування Великодня, служителям культових споруд необхідно провести ряд організаційних і практичних заходів, спрямованих на забезпечення пожежної та техногенної безпеки у храмі. Так слід звернути на стан утримання електрогосподарства та приладів опалення, шляхів евакуації, протипожежного водопостачання та сигналізації, виконання заходів безпеки при користуванні свічками, наявність в будівлях вогнегасників, знаків пожежної безпеки, залучити до чергування членів добровільної пожежної охорони (пожежної дружини, пожежної команди), роз’яснити порядок дій на випадок виникнення пожежі служителям культових споруд і прихожанам.

 

Ніжинське РУ ГУ ДСНС України у Чернігівській області нагадує громадянам, що під час відвідування церков та храмів слід пам’ятати:

  • будьте обережні при запалюванні свічок зі свічників, закочуйте рукава одягу;

  • під свічкою тримайте шматок картону, щоб гарячий віск не потрапив на шкіру і ви не впустили запалену свічку на одяг;

  • підв’язуйте міцно хустки і прибирайте волосся, зменшуючи ризик потрапляння їх на вогонь свічки при нахилі голови;

  • слідкуйте за дітьми, щоб вони не поставили запалену свічку поруч з одягом;

  • не заносьте з собою і не запалюйте замість свічок легкозаймисті предмети і рідини, наприклад целулоїдні іграшки, сірники і запальнички;

  • намагайтеся дотримуватися відстані від інших прихожан, не скупчуйтесь в одному місці;

  • у разі загоряння одягу швидко скиньте його, постарайтеся загасити вогнегасником або накрийте щільною тканиною;

  • вивчить планування молитовного залу і в цілому будівлі церкви, щоб знати шляхи евакуації, яких обов’язково має бути кілька, а всі двері на вихід відкритими;

  • у разі спрацювання пожежної сигналізації та системи оповіщення про пожежу негайно покиньте молитовний зал, не створюючи паніки і тисняви

  • при пожежі або іншій надзвичайній ситуації телефонуйте за номером «101» - з будь якого телефону цілодобово.

 




Шановні батьки!

Подбайте про безпеку своїх дітей під час канікул!

Щороку на території нашої області виникає велика кількість пожеж, на яких гинуть десятки людей, у тому числі дітей. Так, від початку 2022 року на пожежах загинуло вже 3 дітей. Упродовж минулого 2021 року в Чернігівській області внаслідок пожеж загинуло 5 дітей.

Зазвичай більшість трагічних випадків виникає саме тоді, коли діти залишаються вдома самі, без нагляду дорослих, наприклад під час канікул.

Наразі більшість школярів перебувають на вимушених канікулах у зв’язку з карантином і здебільшого залишаються вдома самі. Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР звертаються до батьків з проханням дбати про безпеку своїх дітей.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Ніжинської міської ради   звертається до Вас з проханням не залишати дітей без нагляду та частіше контролювати їхні розваги.

Виховуйте у дітей навички культури безпеки поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність на дорогах і водоймах, при поводженні з вогнем, пічним опаленням, електричними та газовими приладами, піротехнікою, побутовою хімією, ліками тощо.

 Пам’ятайте, що дітям категорично заборонено:

  • бавитися з сірниками, легкозаймистими речовинами, підпалювати папір та інші предмети;
  • класти іграшки та речі на гарячі плити або електрообігрівачі;
  • переносити відкритий вогонь (зокрема, свічку) з одного місця на інше;
  • самостійно вмикати електричні та газові прилади.

Обов’язково розкажіть дітям, що у разі виникнення пожежі необхідно терміново сповістити про це дорослих та Службу порятунку за номером “101”.

 Пам`ятайте, що життя наших дітей залежить тільки від нас самих!



26.01.2022

Брошура У разі надзвичайної ситуації або війни

Завантажити

14.06.2022

04_Радіаційна_небезпека

Завантажити

14.06.2022

03_Безпечна_поведінка_на_воді

Завантажити

14.06.2022

02_Попередження_пожеж_в_екосистемах

Завантажити

14.06.2022

01_Вибухонебезпечні_предмети

Завантажити

22.06.2022

Презентація про організацію взаємодії гуманітарне розмінуваннґя

Завантажити

17.08.2022

Фіксація пошкоджень_26.07.

Завантажити

19.08.2022

Порядок заповнення захисної споруди

Завантажити

06.10.2022

Як діяти при ядерній атаці

Завантажити

06.10.2022

Ядерная атака

Завантажити

06.10.2022

Ядерний вибух та як діяти

Завантажити

06.10.2022

Алгоритм дій Радіаційна безпека

Завантажити

06.10.2022

Комаровський Як пити йодит калію

Завантажити

06.10.2022

Приклад інструкції щодо йодної профілактики для населення (1)

Завантажити

06.12.2022

Памятка тонкий лід

Завантажити

10.03.2023

Практичний посібник з цивільної безпеки (1)

Завантажити

25.04.2022

Листи на ЦОВВ по Дню охорони праці окончательний (2)

Завантажити

25.04.2022

Особливості застосування трудового законодавства на період дії воєнного стану – роз’яснення Мінекономіки

Завантажити

25.04.2022

Відповіді на поширені питання зі сфери трудових відносин в умовах воєнного часу

Завантажити

02.02.2022

Як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій

Завантажити

03.02.2022

Державна служба України з надзвичайних ситуацій попереджає громадян про своєчасне інформування щодо виявлення вибухових пристроїв

Завантажити

03.02.2022

Дії в разі терористичного акту

Завантажити

03.02.2022

Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру

Завантажити

03.02.2022

Дії населення в умовах надзвичайних ситуацій військового характеру

Завантажити

10.02.2022

Виявили вибуховий пристрій звони 101

Завантажити

10.02.2022

Дії при пожежі в громадському транспорті(1)

Завантажити

10.02.2022

Дії при пожежі в громадському транспорті

Завантажити

10.02.2022

Обережно Ртуть

Завантажити

10.02.2022

Пожежа

Завантажити

10.02.2022

Тривожна набір

Завантажити

10.02.2022

Хімічна небезпека

Завантажити

14.02.2022

Дії населення в період воєнного стану

Завантажити

21.04.2022

пам'ятки ВНП - 0002

Завантажити

21.04.2022

пам'ятки ВНП - 0001 (1)

Завантажити

01.06.2023

Алгоритм дій під час сигналу повітряна тривога

Завантажити