ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ. ЩО РОБИТИ?

Зростання тарифів змушує українців серйозно замислитися над питаннями енергозбереження та енергоефективності власного житла.

Оскільки впливати на тарифну політику ми не можемо, в наших силах хоча б навчитися витрачати менше. Як це зробити, не докладаючи додаткових фінансових зусиль? Як мінімум, менше споживати. Звикли лити воду під час купання та миття посуду – навчіться користуватися нею розумно. Досі не вимикаєте електроприлади з розеток – почніть уже сьогодні! Звільніть батареї від меблів та декору, встановіть короткі штори або жалюзі. Проте ці заходи надто локальні. Для досягнення більш суттєвих результатів у царині економії необхідно впроваджувати в будинках заходи з енергоефективності.


ЩО ТАКЕ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ?


Це використання меншої кількості енергії при організації належного рівня енергетичного комфорту в приміщенні та будівлі.


Як зробити будинок енергоефективним?


Для початку погляньмо на малюнок, який показує, де наші з вами “фортеці” втрачають найбільше тепла. Вражає, правда? Фактично, сплачуючи за опалення власної оселі, ми доплачуємо за обігрів вулиці.




Що з цим робити?


Пропонуємо до вашої уваги найбільш пріоритетні енергоефективні заходи, які допоможуть знизити втрати тепла у будинку, а вам – заощадити.


ВСТАНОВЛЕННЯ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ТЕПЛОВОГО ПУНКТУ (ІТП) ТА БАЛАНСУВАННЯ ВНУТРІШНЬОБУДИНКОВИХ МЕРЕЖ ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ (для будинків із централізованим опаленням)


Що це дасть:

• можливість регулювати кількість та градус гарячої води, що проходить через труби та батареї для забезпечення комфортної температури у приміщенні залежно від температури зовнішнього повітря;

• належну якість води, яка не містить хвороботворних бактерій, не забруднює труби та батареї;

• контроль за параметрами гарячої води на вході до системи опалення, відповідність її температури та тиску нормативам;

• облік спожитої теплової енергії за допомогою лічильників;

• економію до 50% тепла, якщо одночасно провести й утеплення будівлі.


Встановлення лічильників допомагає нам слідкувати за своїми витратами та сплачувати лише за спожиті ресурси.


УТЕПЛЕННЯ ФАСАДУ, ПОКРІВЛІ, ДАХОВОГО ПЕРЕКРИТТЯ ТА ПІДЛОГИ


Що важливо знати:

• утеплення фасаду потрібно здійснювати лише повністю! Клаптикове (поквартирне) утеплення руйнує цілісність конструкції будинку. Таким чином зменшується термін його експлуатації;

• утеплення стін необхідно проводити згідно з нормативними вимогами до теплотехнічних характеристик зовнішніх огороджувальних конструкцій будинків (ДБН В.2.6-31:2006 "Теплова ізоляція будівель" зі зміною №1);

• при виборі систем утеплення варто зважати на ті їхні властивості, які можуть бути шкідливими для довкілля та здоров’я людини. Для утеплення різних частин будинку потрібно обирати матеріал, оптимальний для конкретних умов експлуатації. Характеристики, на які треба звернути увагу: теплопровідність, густина, паропроникність, негорючість, водопоглинання, стійкість до зміни температур тощо;

• при утепленні покриття необхідно враховувати вид його конструкції, його стан, а також наявність первинної теплової ізоляції;

• утеплюючи перекриття над неопалювальними підвалами, потрібно пам’ятати, що існує висока ймовірність конденсації вологи з повітря між утеплювачем та підлогою. Це призводить до зволоження будівельних конструкцій із наступним погіршенням або втратою ними теплозахисних характеристик.

Клаптикове утеплення не можна вважати енергоефективним заходом, адже його встановлення не лише порушує норми, а й може завдати шкоду конструкціям будівлі та недовго прослужити. Натомість комплексне утеплення будинку дозволить майже вдвічі скоротити витрати на тепло.


РЕКОНСТРУКЦІЯ ВІКОН ТА ДВЕРЕЙ


При заміні вікон обов’язково потрібно зважати на належний рівень повітрообміну, адже нові вікна можуть загерметизувати приміщення та порушити режим його вентиляції.


Зменшити втрати тепла через вікна можна двома способами: або ущільнити ті, що вже є, або встановити нові, енергоощадні. У першому випадку втрати тепла зменшуються у 2–3 рази, при цьому зберігаються здорові параметри мікроклімату. Встановлення ж нових склопакетів додає тепла не лише за рахунок відсутності шпарин, а й завдяки спеціальному покриттю на склі, яке забезпечує проникність у приміщення сонячного випромінювання ззовні (пасивне опалення) і запобігає втратам теплоти зсередини. Загалом, ущільнення чи заміна вікон дозволить підвищити температуру в приміщенні на 4–5 °С. Втрати тепла можна також скоротити, якщо організувати тамбур, утеплити двері та встановити на них механічний доводчик.


Якщо у під’їзді ущільнити вікна та довести до ладу двері, то температура у квартирах (залежно від обсягу заходів) підвищиться на 2–3 градуси!


Неважкий для втілення, утім важливий для підвищення енергоефективності захід – встановлення енергоощадних (світлодіодних) ламп. Термін їхньої служби значно триваліший, а ваші витрати на освітлення зменшаться на 80-90%.