У Ніжині демонтують об’єкт «Братська могила робітників міліції, які загинули в бою з махновцями у квітні 1921р.»

За інформацією Ніжинського краєзнавчого музею імені Івана Спаського, об’єкт «Братська могила робітників міліції, які загинули в бою з махновцями у квітні 1921р.» знаходився у сквері Миколи Гоголя та являє собою гранітну стелу у вигляді усіченого прапору, на фоні якого з лівого боку проступає барельєф чоловічої голови у будьоновці зі штиком. На правій стороні стели було вирізьблено надпис: «Вічна слава працівникам ніжинської міліції, які віддали своє життя в боротьбі за радянську владу».
Надпис у 2013 році з ініціативи Чернігівського обласного управління МВС було закрито мармуровою плитою з наступним текстом: «Хай не згасає слава героїв-міліціонерів, які ціною свого життя захистили місто Ніжин в бою під Дорогинкою 29 квітня 1921 року».
У 2018 році накладну мармурову плиту було демонтовано однією з громадських організацій та за участі поліції передано на тимчасове зберігання в Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського.
Пам’ятний знак встановлено у 1977 році на місці братської могили-поховання, що виникло у 1921 році. Відповідно до наявних у Ніжинському краєзнавчому музеї ім. І. Спаського документів суть події зводиться до наступного: у квітні 1921 року на території с. Дорогинки відбувся бій між загоном повстанців проти більшовицької влади на чолі з отаманом Щусем, близьким до відомого лідера селянського повстанського руху Нестора Махна, та зведеним загоном з числа місцевої ніжинської міліції та дислокованого на території міста продзагону, що проводив продразверстку та терор на території Чернігівщини. Останні були знищенні силами повстанців кулеметним вогнем та в ході шабельної атаки.
Всіх загиблих перевели 1 травня до Ніжина. Тіла ніжинців були розібрані їх родичами та поховані на місцевих кладовищах, решту у кількості 39 чоловік було поховано у братській могилі.
Повстанці на чолі з Щусем встигли зробити невеликий рейд Чернігівщиною, але до Ніжина не дійшли, оскільки їм навперейми було кинуто полк регулярної армії, рятуючись від якого, Щусь відійшов до Полтавщини.
Зважаючи на обставини цей епізод місцевої історії радянська пропаганда тривалий час не використовувала. Лише з 1970-х років, коли більшість з очевидців подій померли, розпочалась героїзація події, що і було втілено у встановленні пам’ятного знаку.
Дискусії щодо демонтажу об’єкту «Братська могила робітників міліції, які загинули в бою з махновцями у квітні 1921р.» точилися в Ніжині вже давно. Адже він встановлений на місці поховання осіб, що виконували на території Ніжинщини злочинні накази радянської влади тероризуючи населення і забираючи останні крихти хліба.
Ще в січні 2022 на черговій сесії Ніжинської міської ради було прийнято рішення про демонтаж об’єкту, тому сьогодні, 11 травня, УЖКГ та Б разом з КП ВУКГ почали роботи з демонтування об’єкту.
Перепоховання тіл може здійснюватися після погодження з родичами всіх померлих, також ця процедура дороговартісна та виконується на замовлення спеціальними службами, тому наразі проводитися не буде.
11.05.2022